HSK'de atamalar: Ankara ve İstanbul Başsavcıları Yargıtay Üyesi oldu

HSK'de atamalar: Ankara ve İstanbul Başsavcıları Yargıtay Üyesi oldu

HSK, İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıları İrfan Fidan ve Yüksel Kocaman'ın arasında bulunduğu 11 hakim ve savcıyı Yargıtaya üye seçti.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtaya 11 yeni üye atadı. Atanan üyeler arasında son aylarda tartışma yaratan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan da bulunuyor.

İşte HSK tarafından Yargıtay üyeliğine atanan isimler:

 1. Ahmet Çiçekli
 2. Canel Rüzgar
 3. Fuzuli Aydoğdu
 4. İrfan Fidan
 5. Kemal Güngör
 6. Mehmet Beyhan Seçkin
 7. Mustafa Doğan
 8. Mustafa Ercan
 9. Savaş Şahinbay
 10. Selfet Giray
 11. Yüksel Kocaman

Yüksel Kocaman ve İrfan Fidan detayları

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biri Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesini söylemesi oldu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duruma tepki gösterdi ve Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Arınç’ın damadı Ekrem Yeter, FETÖ suçlamasıyla tutuklanmış, yargılanmış ve ardından beraat etmişti. O dönem Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, beraat kararı üzerine “Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o zaman dosya dolu bir dosyaydı. Karara itiraz ettik” demişti.

Arınç ise bu sözlere karşılık TBMM’nin antetli kağıdıyla bir açıklama yaparak “Sayın Başsavcı açıklamalarınız her hâliyle yanlıştır. Hukuk kurallarına ve etik kurallara aykırıdır” demişti.

Kocaman, eylül ayında gerçekleşen nikahı sonrası Saray'a gitmiş ve Erdoğan'dan hediye almıştı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan da bugünkü atamalarda Yargıtay üyeliğine atandı. Fidan, 17-25 Aralık operasyonlarında gündeme gelmişti. Aralarında İsmail Uçar, Murat Çağlak ve İrfan Fidan’ın bulunduğu üç savcı, 17-25 Aralık sürecinde çıkan ses kayıtlarının imhasını talep etmişti.

1725.jpg

Ahmet Şık ve Barış Terkoğlu'ndan atama yorumları

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise bu atamaları Berat Albayrak’ın istifasıyla ilişkilendirdi. Şık, sosyal medya hesabı üzerinden “Yargıda ‘reform’ PETÖ kadrolarının temizliği ile başlamış” ifadelerini kullandı. PETÖ, Pelikancı Terör Örgütü anlamında kullanılıyor.

ekran-resmi-2020-11-27-18-02-33.png

2 Aralık’ta Metastaz 2: Cendere kitabı çıkacak olan gazetecilerden Barış Terkoğlu da sosyal medya hesabından “Aylardır FETÖ Borsasıyla andığımız adliyelerin başsavcılarına tenzili rütbe!” diyerek esasen bu kişilerin aktif operasyon yürütemeyecekleri pozisyonlara çekildiklerini söyledi.

ekran-resmi-2020-11-27-18-03-13.png

Gündem