HDP'li Oluç: Kapatma davası açmaya çalışarak "HDP'yle baş edemedik" demiş oluyorlar

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: İktidar, HDP'ye yönelik kapatma davası açmaya çalışarak "HDP'yle baş edemedik" demiş oluyor.

HDP’ye kapatılma davası gündemde. MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seslenerek kapatma davası açmazlarsa, Siyasi Partiler Kanunu kapsamında dava açacağını ifade etti. Bunun üzerine HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de basın açıklamasında bulundu.

Oluç, iktidarın HDP’nin direnişiyle mücadele edemediği için bu yola başvurduğunu söyleyerek “İstiyorlar ki; HDP yolsuzlukları, yolsuzluğu, Ankara’da canına kıyan esnafı, gençliğin sorunlarını konuşmasın” ifadelerini kullandı.

Oluç’un açıklaması şöyle:

Tutuklamalara rağmen HDP, demokratik siyaset alanındaki kararlı ve tavizsiz duruşundan geri adım atmadı. Bu alandaki mücadeleyi sürdürme konusunda kararlı durdu. İktidar bugün kapatma davası açmaya çabalayarak demiş oluyor ki; biz HDP ile baş edemedik. Siyasi olarak HDP’yi yenemedik. HDP’nin haklı ve meşru mücadelesini sonlandıramadık. Halk sahip çıktı. O zaman tek yapacağımız şey kaldı; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına sığınmak ve oradaki kurduğumuz baskı ve tahakküm ilişkileri yoluyla, yürütmenin yargı üzerindeki kurduğu baskı yoluyla HDP’yi kapatarak kurtulabiliriz. Yani, HDP’nin direnişi başarılı oldu demiş oluyor iktidar.

Gündem