HAYKURDER Başkanı Paçalı: Enkaz altında canlı olan hayvanlar tespit ettik

HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, oluşturdukları ekiplerin enkaz altındaki hayvanları kurtarmak için faaliyete başlayacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Kasım 2020 14:05
HAYKURDER Başkanı Paçalı: Enkaz altında canlı olan hayvanlar tespit ettik

İzmir açıklarında gerçekleşen 6.9 şiddetindeki depremin ardından başlatılan arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Enkaz altında kalanlar arasında ise yalnızca insanlar yok. Çok sayıda sahipli ve sahipsiz hayvan depremde enkaz altında kaldı. Arama-kurtarma çalışmaları sırasında bazıları enkaz altından çıkarıldı.

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) de depremden etkilenen hayvanlar için kapsamlı bir çalışma başlattı.  Deprem bölgesinde kurtarma ekipleri kuran HAYKURDER'in çalışmaları devam ediyor.

HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, Fatma Nur Ak'ın sunduğu Deprem Özel'de yaptıkları çalışmaları anlattı.

Paçalı şunları söyledi:

Sahipli olup yıkılan binalarda mahsur kalan evcil hayvanlar var. Bir de deprem sonrasında yıkılan binalara sığınan sokak hayvanları var.  Üzerine televizyon, dolap düşen yaralı hayvanların tedavisini sürdürüyoruz. Kayıp hayvanlarımızla ilgili bir veri tabanımız var. Bu hayvanların bulunması için çalışma yürütüyoruz. Bulunup sahiplerine teslim edilen hayvanlar oldu. Rıza Bey, Yılmaz Erbek ve Doğanlar Apartmanı'nda bulunan ekiplerimiz var. Şu an Yılmaz Erbek Apartmanı'na girmek üzereler. Yılmaz Erbek Apartmanı'nda 5 kedi ve bir muhabbet kuşu var. Ekiplerimiz önlemleri aldıktan sonra kendi güvenliklerini de tehlikeye atmadan bir kurtarma operasyonu başlatacaklar. Yılmaz Erbek Apartmanı'ndan sonra başka yerlerde de çalışmalarına devam edecekler. 

Yıkılan iki veteriner kliniğindeki hayvanların başka kliniklere sevkini sağladık. Sahada hareket edebilmek için motorlu ekipler halindeyiz. İzmir'de bulunan motor kulüplerinin bu noktada destekleri oldu.  Sosyal medya hesaplarında duyurduğumuz bir çağrı numarası var. İzmir genelinde birçok klinik sahipli sahipsiz birçok hayvanın tedavisini ücretsiz olarak gerçekleştirmekte. Sadece Yılmaz Erbek Apartmanı'nda üç dairede içeride ve canlı olduğunu dronela tespit ettiğimiz hayvanlar var. Bu apartmanların bir süre daha güçlendirilmesi gerekiyor. Zannediyorum arkadaşlarımız  bir buçuk saat içinde çalışmalarını tamamlayacak.