Yangın bölgesinde hayvanlara müdahalede kargaşa

Orman yangınlarından etkilenen hayvanların tedavisi ve bakımı konusunda kargaşa yaşanıyor.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Eylül 2021 16:35
Yangın bölgesinde hayvanlara müdahalede kargaşa

ARDA ORMANCI

Türkiye, günlerdir ülkenin güneyindeki orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 9 kişinin yaşamını kaybettiği yangınlarda, binlerce orman canlısı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan da öldü. Yangından yaralı kurtulan hayvanların ise tedavisi sürüyor. Muğla Veteriner Hekimler Odası ve çeşitli dernekler yaralı hayvanlar için seferber oldular. Ancak bu noktada Veteriner Hekimler Odası ve derneklerin yaptığı açıklamalar farklı yönde.

Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, yangından etkilenip, hayatta kalan çok fazla canlının olmadığını belirterek, "Hayatta kalan canlı dostlarımızın tedavi ve bakımları da Muğla Veteriner Hekimler Odası’na bağlı veteriner hekimlerce ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor" dedi.

Bunun yanı sıra, yangınlar başladığından beri bölgede Sahra Hastaneleri kurarak hayvanlara yardım götürmeye çalışan ancak sosyal medyada birtakım eleştirilere maruz kalan HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat, bölgede sadece kendilerinin toplamda bin 300 civarı hayvanı tedavi ettiklerini söyledi.

haytap-sahra-hastanesi-1.jpg

Sahra hastanelerinin durumu tartışmaya neden oldu

Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Alpözen, yangının başladığı günden beri odalarına bağlı veterinerlere ulaşarak ortak karar aldıklarını ve yangından etkilenen hayvanların ücretsiz tedavi edildiğinin altını çizdi. HAYTAP’ın kurduğu Marmaris’teki Sahra Hastanesi için "Bir tane muayene masası, bir tane vantilatör, bir tane de oksijenli kabin gibi bir şey var" diyerek bu hastanelerin şartlarının uygun olmadığını belirtti. Alpözen, "Dışarısı 40 derece, bu çadırların içi 50 derece" sözleriyle HAYTAP’ın uygulamasını eleştirdi. Alpözen, "Türkiye’de hayvan hastanesi açmak için Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat almanız gerekir. En az 5 tane hekiminiz olması gerekir. Bu hekimlerden birisinin de uzman olması şarttır" dedi.

'Kimseden hiçbir şey istemiyoruz'

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Şenpolat ise bu iddialara, Sahra Hastaneleri’nin aslında hastane olmadığını dikkat çekmek için öyle söylediklerini dile getirirken "Kimseden hiçbir şey istemiyoruz. Hiçbir yerde bağış standımız yok, elden bağış da almıyoruz. Her şeyi kendimiz yapıyoruz" şeklinde cevap verdi. Şenpolat sahra hastaneleri için, 'Her birimde en az 10 hekim var, teknikerlerimiz de var, ancak gönüllü olarak çalışıyorlar’ derken HAYTAP bünyesinde görevli başka bir yetkili de ‘Barınaklar, sahra hastanelerimizden daha kötü durumda' şeklinde konuştu.

e7uuk5uxiaeu-lp.jpg

Çadırların içi çok sıcak!

HAYTAP’ın Ankara Temsilcisi Pelin Saygılan’a bölgede kurdukları sahra hastanelerinin durumunu ve sosyal medyada tartışma konusu olan "87 bin TL’ye 3 adet klima alınması" iddiasını sorduğumuzda ise ‘Bölgedeki arkadaşlar çadırların içinin çok sıcak olduğunu söyledi’ derken klima alımı iddialarına ilişkin de "Sponsorlarımız karşılıyor" şeklinde yanıt verdi.

İşte sosyal medyada HAYTAP'a gelen tepkilerden bazıları!