Yalçın Karatepe: Türkiye'de ekonomi yönetimi kontrolden çıkmış vaziyette

Profesör Yalçın Karatepe ve Doçent Dr. Ekonomist Oğuz Demir son günlerde Türkiye ekonomisindeki hareketlenmeye ilişkin konuştu. Karatepe, "Türkiye'de ekonomi yönetimi kontrolden çıkmış vaziyette" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2021 13:32
Yalçın Karatepe: Türkiye'de ekonomi yönetimi kontrolden çıkmış vaziyette

Profesör Yalçın Karatepe ve Oğuz Demir Halk TV’de yayınlanan Can Coşkun’un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldu. Dolar ve faiz artışının vatandaşın cebini nasıl etkileyeceğini değerlendiren Yalçın Karatepe, "Bu sabah dövizde, borsada yaşanan gelişmelerin sinyalini Cumartesi sabahı kararları okurken görmüştük. Bundan sonra gittiğimiz yerin iyi olduğuna dair herhangi bir beklentiye sahip değilim. Türkiye’de ekonomi yönetimi kontrolden çıkmış vaziyette" dedi. 

"Siyasette ve hukukta sorunlar var. Naci Ağbal ‘ın görevden alınması gibi kararların önü sonu düşünülmeden verilebilmesinin varlığı Türkiye’nin öngörülebilirliğini ortadan kaldırmıştır" diyen Karatepe Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ilişkin bir gerekçe sunulmamış olmasının altını çizdi. "Tahvil bono piyasasında 3.7 milyar bir kadar para geldi. Sadece swapla gelen 15 milyar dolar vardı ama kur riski almadıkları için onlar için bir sıkıntı yoktu. Yabancılar zarar ediyor" dedi. 

Oğuz Demir ise Naci Ağbal'ın görevden alınması ve faiz artırımının sonuçlarının ardından alınan kararların bilerek alındığını ifade etti. 

Berat Albayrak'ın yeniden döneceğine yönelik iddialara ilişkin yorumda bulunan Karatepe şunları söyledi:

Hangi koltukta kimin oturduğunun önemi yok. Çünkü Türkiye'yi her anlamda en küçük detaya kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiyor. Kurumsal yapıyı yeniden tesis etmediğimiz sürece isimlerin anlamı da kalmıyor.