Murat Emir: Aşıların çöpe gitmemesi mümkün

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, çöpe giden BioNTech aşılarının sarfiyat olduğunu ifade ederek aşıların kotarılabileceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Nisan 2021 15:00
Murat Emir: Aşıların çöpe gitmemesi mümkün

Murat Emir Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. 'Aşılar çöpe gitmek zorunda mı?' sorusunu yanıtlayan Emir, aşıları kotarabilecek mekanizmaların kurulabileceğine işaret etti. BioNTech aşılarının gelmesi gereken vakitten geç geldiğinin altını çizen Emir, "BioNTech aşılarını aylardır bekliyoruz. Tanımlanan ölüm sayılarının 250’nin üzerinde olduğu bir dönemde her bir aşı yaşam kurtarıcı. Bunun çözümü şart ve mümkün" dedi. 

Murat Emir, aşılama hızının yavaşlığını ifade ederek "Sadece aşının çöpe gitmesi değil, aşılanmanın neden geciktiğinin de bulunması çözülmesi gerekiyor. Vatandaşlar gelmiyor denilerek geçiştirilecek bir şey değil bu. Amerika’da aynı durumda kalan aşılar diğer vatandaşlara uygulanıyor fakat bu formül Türkiye’de kullanışlı olmayabilir çünkü daha işin başındayız. Amerika aşılama noktasında ileri bir seviyeye geçti" şeklinde konuştu. 

Emir şöyle devam etti:

'Aşı paketleri açılmadan önce kişilerin varlığı netleştirilmeli'

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı bunu söyleyene kadar kimse fark etmemiş mi? Bunun çoktan halledilmiş olması gerekirdi. Her işin saraydan belirlendiği bir rejimde aşı sarfiyatı gibi durumların olması kaçınılmaz. Biz bunu Meclis’te tartışma konusu yapacağız. 83 milyon kendiliğinden hasta oluyorsa Sağlık Bakanı bu ülkede ne iş yapıyor? Bir altılı paket açılmadan önce 6 kişinin varlığı sağlanmalı. Bunu sağlayacak mekanizmalar kurulabilir.