Kayıhan Pala: Umarım Sağlık Bakanı değişir ve yeni bakan aşının nerede olduğunu açıklar

Prof. Dr. Kayıhan Pala, kabine değişikliğine işaret ederek aşıların nerede olduğu sorusuna "Umarım sağlık bakanı değişir ve yeni bakan aşının nerede olduğunu açıklar" yanıtını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mart 2021 01:07

Türk Tabipleri Birliği İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldu. Pala, vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek "Tek başına 7 günlük 100 binde yeni olgu sayılarının yayınlanması süreci değerlendirmek için yeterli değil. Bunun test sayısıyla birlikte, o ildeki varyantların oranıyla, antikor geliştirmiş olanların oranıyla birlikte açıklanmış olması gerekir ki değerlendirme yapabilelim. Bir ili mavi diğerini kırmızı yapan faktörlerin ne olduğu açıklanmalı ki biz bu süreci değerlendirebilelim" dedi. 

Kayıhan Pala şöyle devam etti:

Hastalığın bulaşmasını engelleyecek önlemleri almayıp, yurttaşı hedef gösteren yaklaşımlarda ısrar edilirse bu salgınla baş edilemez. Kısıtlamalar madem etkiliydi neden vaka sayıları yükseldi? Salgın bilimini iyi bilip ona göre önlem almak lazım. Varyantların gençlerde daha etkili olduğu haberlerini alıyoruz. Sayın bakanın şiirle, nostaljiyle ve sorumluluğu bireye indirgeyen yaklaşımıyla bir yere varamayacağımız çok net anlaşılmıştır. 

Aşılar nerede?

Kayıhan Pala, geleceği söylenen ama hala akıbeti bilinmeyen aşılara ilişkin kabine değişikliği olabileceğine değinerek "Umarım bakan değişir, mevcut bakan bu soruya yanıt verecek gibi görünmüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın doğrulanmış vakaları gizlediğini itiraf etmesinin ardından istifa etmesi beklenirdi"  ifadelerini kullandı. 

Pala, "Yeterli aşının olmaması ve ikinci dozların vurulamaması konusunda sıkıntılar var. Yeni bir risk grubunu henüz aşılama programına açamadılar. BioNTech aşısına dair de doyurucu bir açıklama gelmedi. Bu güne kadarki ortalama aşı yapma potansiyeli Türkiye'nin pandemiye güçlü yanıt vermesini engellemektedir" dedi.