Help Turkey'ye resen soruşturma: Paylaşım yapan Gülben Ergen ve Can Bonomo Halk TV'ye konuştu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sosyal medyada 'Help Turkey' etiketiyle paylaşım yapanlar hakkında resen soruşturma başlattı. Sosyal medya hesaplarından 'Help Turkey' çağrısında bulunan sanatçılar Gülben Ergen ve Can Bonomo Halk TV'ye konuştu.

Burak Tatari

Türkiye'nin birçok ilinde yüzlerce noktada etkili olan orman yangınların ilki 28 Temmuz günü öğle saatlerinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde başladı. Kısa sürede büyüyerek yerleşim yerlerine yayılan büyük Manavgat yangından bir gün sonra şiddetini hala sürdüren Muğla orman yangınları yangınları başladı. 

Türkiye'nin Ege ve Akdeniz sahillerinde rüzgarın da etkisiyle saatte 60 kilometre hızla ilerleyen yangınlara müdahale etmek için yangın söndürme uçaklarının kullanılmaması büyük bir paniğe neden oldu ve sosyal medyada #helpturkey etiketiyle yardım sesleri yükseldi. 

Ünlü isimlerden 'Help Turkey' sesleri yükseldi

1 Ağustos pazar gecesi sosyal medya fenomeni Danla Biliç ve şarkıcı Gülben Ergen gibi ünlü isimlerin gönderileriyle başlayan çağrı; Ezgi Mola, Sıla Genoğlu, Sertap Erener, Can Bonomo, Cem Davran, Hadise, Hande Yener ve Acun Ilıcalı gibi çok takipçili hesapların paylaşımıyla milyonlarca kişinin gündemine girdi. 

2 milyon 400 bin Tweet atıldı 

2 ağustos sabahına kadar 'Help Turkey' etiketiyle 2 milyon 400 bin Tweet atıldı. Bu çağrıya karşı başlatılan 'Strong Turkey' etiketi altına ise sadece 40 bin Tweet atıldı.  

Paylaşım yapanlara soruşturma başlatıldı 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sosyal medyada 'Help Turkey' etiketiyle paylaşım yapanlar hakkında resen soruşturma başlattı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, "Bölge halkını ümisziliğe sevk eden, yangınla mücadelede devletin acziyet içerisinde olduğunu gösteren görsel ve yazılı içeriklerin suç oluşturduğu değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Altun: Devletimizi aciz göstermek için...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Yurtdışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek için Devlet-Millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır" ifadelerini kullanmıştı. 

Sosyal medya hesaplarından 'Help Turkey' çağrısında bulunan sanatçılar Gülben Ergen ve Can Bonomo Halk TV'ye konuştu. 

'Yapmam gerekenin bu olduğuna inandım'

Konuyla ilgili Ergen, "Paylaşımımı silmedim. Mazı'da ve Ören'de bizzat sahadaydım ve ülkem için birlik ve beraberlik duygusu içerisinde yardım çağrısında bulundum. Ülkesine 40 anaokulu hediye etmiş bir sanatçı olarak yapmam gerekenin bu olduğuna inandım" ifadelerini kullandı. 

'Ormanlarımız yanarken siyaset yapacak mecalimiz yok'

Şarkıcı ve söz yazarı Can Bonomo ise "Sosyal medya üzerinden başlatılan 'Help Turkey' hareketinin siyasi ya da politik bir duruş olduğunu düşünmüyorum. Ormanlarımız yanarken siyaset yapacak en halimiz ne de mecalimiz yok. Her ülke böyle bir durumda destek isteyebilir, destek çıkabilir. Bir tane dünyamız var; korumak için elimizden geliyorsa yapmalıyız" şeklinde konuştu. 

 

Etiketler :