Görülmemiş sansür: Cezaevinden çıkan mektubun bir parçasını kestiler

Grup Yorum üyesi Sultan Gökçek’in cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattığı ve halktv.com.tr’ye yolladığı mektup cezaevi yönetimi tarafından sansürlendi. Gökçek’in yazdığı mektubun alt kısmı cezaevi yönetimi tarafından kağıt ile kapatılarak fotokopisi çekildi. Postaya ise mektubun orjinali yerine fotokopisi verildi. Ayrıca Gökçek’in çizdiği karikatürde zarftan çıkarıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Mayıs 2022 10:12
Görülmemiş sansür: Cezaevinden çıkan mektubun bir parçasını kestiler

İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınında gözaltına alınıp tutuklanan Grup Yorum üyesi Sultan Gökçek yargılandığı İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Dikkatli okuyun’ denilen yer yok edildi

Silivri 1 No’lu Cezaevi’nde kalan Sultan Gökçek yargılandığı dava sürecini ve cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin halktv.com.tr’ye bir mektup yazdı. Grup Yorum üyesi olduğu için baskılara maruz kaldığını belirten Gökçek mektubunda, “Şu an anlatacaklarımı biraz dikkatli okumanız gerekiyor çünkü hukuk devleti olduğu söylenen Türkiye’de değil de muz cumhuriyetinde yaşadığımızı düşünebilirsiniz” diye yazdı. Ancak bu kısımdan sonraki kızım mektupta yer almadı çünkü cezaevi yönetimi mektubun bu kısmını kağıt ile kapatarak, mektubun fotokopisini çekti. Postaya ise mektubun orjinali yerine fotokopisi verildi. Böylelikle Gökçek’in anlatmak istedikleri yok edildi.

Anlam bütünlüğü yok edildi

Gökçek mektubun arka sayfasına ise yaşadıklarını anlatmaya devam etti. Ancak ön sayfadaki bilgiler yok edildiği için anlam bütünlüğü yok oldu. Gökçek mektubunun sonunda ise, “Elimden geldiğince çizdiğim bu karikatürü de sizinle paylaşmak isterim” diye yazdı. Ancak mektup zarfından karikatürde çıkmadı.