Faiz kararı cebimizi nasıl etkileyecek?

Ekonomist Oğuz Demir Merkez Bankası tarafından açıklanan yüzde 2'lik faiz artışına ilişkin konuştu. Vatandaşın cebinin bu karardan olumsuz etkileneceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2021 15:25

Ekonomist Oğuz Demir, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldu. Faiz artışını değerlendiren Oğuz Demir, sürecin Türkiye'nin kontrolünden çıktığının altını çizerek "Enflasyon artacak ve Amerikan tahvil faizleri artacak beklentisiyle dolarda 7.75'leri görmüştük. Amerikan Merkez Bankası ortamı dün biraz sakinleştirdi. Reform paketinden de bir şey çıkmadı. Dolayısıyla Merkez Bankası da enflasyonu tutmak adına yapılabilecek bir şey olmadığını gördü. 'Önden yüklemeli' bir şekilde enflasyonun belini faizle kırıp kıramayacağını düşündü" yorumunda bulundu.

"Enflasyon tutulamıyor"

Oğuz Demir, "Faizi yüksek tutmanın esprisi cari açıkta bir sorun yaşamamak ve fiyat istikrarını kontrol altına alabilmektir. Dışardan para girişi bir miktar canlanabilir dünyadaki hiçbir merkez bankası bu hafta faizi artırmadı. Endonezya Merkez Bankası faizi sabit tutarken biz 200 baz puan artırmak zorunda kaldık. Çünkü enflasyon tutulamıyor" dedi.

Oğuz Demir şunları söyledi:

Bugüne kadar Merkez Bankası faiz konusunda elini korkak götürdüğü için bu gün bu artışları yapmak zorunda kaldı. Yüzde 19 faize finansal kesim ve yabancı yatırımcı bayram ediyor olabilir. 

"Erdoğan 'enflasyonun belini kırın' dedi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyon kararına yönelik tavrını değerlendiren Demir, "Erdoğan, kur duyarlılığı üzerinden sorun yaşadığını kabul etmiş ki Merkez Bankası'na gerekli serbestliği bırakmış, enflasyonun belini kırın demiş. Kısa çalışma ödeneği de kalktı. Şirketler kısa vadeli nakit akışlarını kredi alım şeklinde götürürler şu an o 2 puan daha arttı" dedi. 

Cebimiz nasıl etkilenecek? 

Vatandaşların bu karardan olumsuz etkileneceğini söyleyen Demir, "Kredi daha pahalı hale gelecek. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar vazgeçecekler. Yatırım pandemiden ötürü yoktu, daha pahalıya borçlanılacak. İşsizlik tarafında artış olacak, yüksek faiz durgunluk demek." değerlendirmesini yaptı.