Emekli amiraller operasyonunda suç duyurusu

Emekli Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, gözaltına alınan emekli amirallerin telefon ve bilgisayarlarını hukuksuz bir biçimde alan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Nisan 2021 17:20
Emekli amiraller operasyonunda suç duyurusu

Avukat Ziya İlker Göktaş ve hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. Eminağaoğlu, gözaltına alınan emekli amirallerin teknolojik aletlerine el konulmasına ilişkin açıklama yaptı. Telefon ve bilgisayarın bir kopyasının alınması gerektiğinin altını çizen Eminağaoğlu, işlemin hukuksuzca yapıldığını ifade etti. 

'Kanıt olarak kullanılmamalı'

"10 amiralin cep telefonu ve bilgisayarlarına el konulmuş ancak bu el koyma işlemi sırasında bir örnekleri alınması gerekiyor." diyen Eminağaoğlu, alınan telefon ve bilgisayarlardan hukuk dışı veri, bilgi ve belge üretilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Eminağaoğlu şöyle konuştu:

Soruşturmalarda bu gibi sorunlar yaratılıyor. 10 amiralin hepsinin cep telefonu ve bilgisayarı yasadaki kurallara uygun biçimde alınmamış. Her birinin cep telefonuna bilgisayarına müdahale yapılması ve hukuk dışı veri, bilgi, belge üretilmesi mümkün. Yasadaki kurallar gözetilmeden telefon ve bilgisayarlara el koyan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundum. Bunların Yargıtay içtihatlarına göre hiçbirinin kanıt olarak kullanılmaması gerekiyor. Çünkü alınmaları hukuka aykırı bir şekilde yapıldı

'Bildiri değil, duyuru'

Avukat Ziya İlker Göktaş ise  soruşturmanın nasıl ilerlediğine dair açıklamalarda bulundu. "Bildiri kelimesi zorla yerleştirildi, kimse bu kelimeyi kabul etmiyor. Bu bir duyuru"

Yıllarca FETÖ'ye karşı mücadele eden amirallerin FETÖ'cülerle birlikte kaldığını söyleyen Göktaş, muhtıra denmesinden rahatsız olunduğunu söyledi. 

İlgili Haberler