CHP'li Çakırözer: İstihdam rakamları eşyanın tabiatına aykırı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, işsizlik ve istihdam rakamları arasındaki uçuruma değinerek, "İstihdam rakamları eşyanın tabiatına aykırı" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2021 13:57
CHP'li Çakırözer: İstihdam rakamları eşyanın tabiatına aykırı

Gazeteci ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Halk TV'de yayınlanan Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programının konuğu oldu. Dün açıklanan işsizlik verilerinin ele alındığı programda istihdam verilerinin tezatlığına değinildi. 

İşsizlik rakamlarına göre mart ayında işsizliğin azaldığı görülmüştü. Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş’ın köşesinde durumu özetlediği yazıya değinen Arslan, Aktaş'ın yazısından yer verdiği bir kısmı paylaştı. Yazıda "Mart ayına ilişkin iş gücü istatistikleri açıklandığında ne görelim. Meğer istihdam fırlamış gidiyor da haberimiz yokmuş. TÜİK’in mevsim etkilerinden arındırılmamış verilerine göre istihdam yalnızca bir ayda tam 757 bin kişi artmış. Tarımda 209 bin, sanayide 411 bin, inşaatta 324 bin kişilik istihdam artışı sağlanmış. Bu kadar istihdamın nerelerde sağlandığına ilişkin birkaç örnek verirse pek iyi olur doğrusu. Örneğin sanayide bir ayda 411 bin kişilik istihdam nasıl oldu, nerelerde oldu? Yani her gün için 13 bin kişiden fazla istihdam" ifadeleri yer alıyordu. 

Gazeteci ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ise Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci'nin verilerini örnek vererek şunları söyledi:

Böyle bir istihdam rakamı mümkün değil. Sanayi devletinin arttığı doğru ama istihdama yansıyan bir şey yok. İşsizlik Eskişehir’de de Ankara’da da had safhada.

Şubat ayında 100 küsür bin kadın işe girmiş fakat erkek çıkmış. Şubatta da 184 bin erkek azalmış, martta 494 bin artmış. Şubatta işe giren 56 bin kadın işe girmişken martta ise 83 bin kadın azalmış. Bu eşyanın tabiatına aykırı.