Bir Aktrollün itirafları 2: Külünk bombası

Bir Aktrollün itirafları 2: Külünk bombası
Eski gazeteci aynı zamanda eski Aktroll Orhan Sarıkaya’nın haber sitemize verdiği röportaj Türkiye gündemine oturdu. Sarıkaya, Aktroll olmayı nasıl bıraktığını, AKP’li Metin Külünk’ün troll grubundan kopuş sürecini ve Külünk’ü ziyaret ettikten sonra neden ‘elini yıkadığını’ halktv.com.tr’ye anlattı.

Sabah ve Star grubunda gazetecilik yapmış olan Orhan Sarıkaya, nasıl Aktroll olduğunu, hangi grupla çalıştığını Aktrollerin neler yaptığını, nasıl finanse edildiklerini, Aktoller içerisindeki gruplaşmayı ve daha birçok soruyu dün halktv.com.tr için yanıtlamıştı. Sarıkaya, bugün ise 3 troll grubundan birinin yöneticisi olduğunu söylediği AKP’li Metin Külünk ile kopuş sürecini ve Külünk’ü ziyaret ettikten sonra neden ‘elini yıkadığını’ halktv.com.tr’ye anlattı.

Ümraniye Belediyesi’nden 2017 yılında bir WhatsApp mesajıyla atıldınız. Anlattıklarınıza göre, AKP’li Metin Külünk için çok fazla tweet atıp, destek olmuşsunuz. Belediyeden ayrıldıktan sonra sizi aradı mı?

- Metin Külünk tam bir pansumancı. Neden öyle diyorum anlatayım. Gidersiniz sizi dinler. Önünde dosyalar açıktır. Ben belediyeden atılınca beni aradı. Altunizade’de buluştuk. ‘Cebimde param yok. Kiramı ödemem lazım’ dedim. ‘Sana iş ayarlarız merak etme’ dedi. Belediyeden atılmıştım. Tazminatım verilmiyordu. ‘Tazminatımı vermelerini sağlayın’ dedim. Allah razı olsun tazminatımın belediye tarafından ödenmesini sağladı.


‘Sen bizim canımız, ciğerimizsin’

-Sonra süreç nasıl ilerledi.

Bana verdiği iş sözünün üzerinden 2 yıl geçti. İş ayarlamadı. En son yanına gittiğimde bir laf etti. ‘Sen iş bak. Bulursan biz referans oluruz. Sen bizim canımız ciğerimizsin’ dedi. ‘Canımız diyorsun ama kiramızı faturalarımızı nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz’ dedim. Elimi yıkayıp ordan çıktım. Bay-pass olduğumu sıkıntılı süreçler yaşadığımı biliyor. Ancak arayıp sormadı. Babam öldü aramadı.

-Tweetler atmayı yani Aktrollüğü bu son görüşmeden sonra mı bıraktınız?

Evet. Yazdığım şeyler nedeniyle sülale boyu küfür yedim. Ne FETÖ’cülüğüm kaldı ne teröristliğim… ‘Karıya kıza sarkıyor’ diyenler dahi oldu. Fake hesaplarla saldıranlar da oldu.

‘Sizin için çalışmıyor bütün gün tweet atıyordu deniliyor.’ Bankamatik memuru muydunuz?

Evet atıyordum. Doğru... Size belki komik gelecek. Hiç işimi aksatmadım. Bankamatik memuru değildim. Bankoda 3 memur oturuyorduk. Hiç bir iş yapmıyor sabahtan akşama kadar tweet atıyor diye beni şikayet ettiler. Ancak toplamda yanımdaki 2 kişinin toplamının 2 katı iş yapmışım.

Külünk: Konuşmak istemiyorum

Sarıkaya'nın iddiaları sonrası Külünk'e telefonla ulaştık. Telefonu saatlerce meşgul çalan Külünk'e ulaştığımda 'Hakkınızdaki iddiaları sormak istiyorum' dedim. 'Müsait değilim hanımefendi' yanıtını veren Külünk, sonrasında 'Nereden arıyorsunuz hanımefendi?' diye sordu. 'halktv.com.tr'den arıyorum' yanıtım üzerine 'Konuşmak istemiyorum' diyerek telefonu kapattı.