75 yıllık holdingin yüzlerce mülkü icradan satılacak

Türkiye tarihinin en büyük icradan satış ihalesine sayılı günler kaldı. Zincirlikuyu'nda bulunan Çiftçi Towers'daki 437 daire ve dükkan 1 Haziran'dan itibaren icradan satılacak. Büyük bölümü boğaz manzaralı olan mülklerin değeri ise dudak uçuklatıyor. İcradan satılacak gayrimenkullerin değeri 4 milyar 289 milyon 645 bin TL olarak belindi. Satışı isteyen bankanın kredi alacağı ise 347 milyon dolar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 12:19
75 yıllık holdingin yüzlerce mülkü icradan satılacak

Bugüne kadar milyonlarca varlığın icradan satışı yapıldı. Fabrikadan daireye, arsadan otomobile, canlı hayvandan ziynet eşyasına değin geniş bir ürün grubundan çok sayıda varlık icradan satışı yapıldı. Ancak, İstanbul Gayrimenkul İcra Müdürlüğü eli ile düzenlenecek icra ihalesi, Türkiye tarihinin en yüksek tutarlı dosyası olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Satışı özel banka istedi

halktv.com.tr'nin ulaştığı belge ve bilgilere göre, icra dosyasının alacaklı tarafında özel bir banka yer alıyor. Borçlu tarafta ise Çiftçiler Gayrimenkul Danışmanlık AŞ ve Askam Kamyon AŞ yer alıyor. Bankadan alınan kredinin ödenememesi nedeni ile, şirket adına kayıtlı değerli mülklerin satışı talep edildi ve icra ihalesi için gün belirlendi.

Satışa konu gayrimenkuller Zincirlikuyu'nda inşa edilen Çiftçi Towers'da yer alıyor. Proje, 23 bin 859 metrekare alan üzerine kurulu 59'ar katlı iki kuleden oluşuyor. Satışa konu dairelerin sayısı 437 olarak kayda girdi. Anılan varlıklar için belirlenen toplam bedel 4 milyar 289 milyon 645 bin TL. Bu tutar, bu zamana kadarki en yüksek tutarlı icradan satış dosyası olarak kayıtlara girdi.

Tek bir daire 140 milyon TL

Dosyada yer alan bilgilere göre, satışa konu dairelerin önemli bir bölümü boğaz manzaralı. Tek tek satışa konulacak dairelerin fiyat 7 milyon ile 140 milyon TL arasında değişiyor. Üç kattan oluşan 1.883 metrekarelik tripleks daire 140 milyon liralık bedeli ile, en değerli varlık olma özelliğine sahip.

2-091018104426.jpg

İhalesi bile 3 ay sürecek

İcradan satılacak mülk sayısı fazla olduğu için, icradan satış ihalesi de aylar sürecek. İlk ihale 1 Haziran'da yapılacak. İlk icradan satış ihalesinin sona ereceği tarih ise 24 Ağustos günü. 1 Haziran - 24 Ağustos tarihleri arasında 173 gayrimenkulün satışı yapılacak. 25 Ağustos - 26 Eylül tarihleri arasında ise 246 dairenin satışı yapılacak. İlk ihalede alıcı çıkmayan gayrimenkul için ikinci icra ihalesi yapılacak. Bilindiği gibi icra ihaleleri muhammen bedelin yüzde 50'si üzerinden başlıyor. Bir başka ifade ile, örneğin 140 milyon TL'lik daire 75 milyon TL üzerinden satışa konuluyor. Tutar, açık artırma aşamasında yükselebiliyor.

dcfc6b-ebcc2b13fa7d41d68f3c24ee9294948d-mv2.jpg

Döviz kredisi kullanmış

İcra dosyasında yer alan belgelere göre, bankanın alacak miktarı da oldukça yüklü. Dosyaya göre özel bankanın alacağı 347 milyon dolar. Verdiği krediyi tahsil edemeyen banka, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçti. İcra takip evrağına göre kredi borçlusu şirketler arasında Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım AŞ ve Çiftçiler Alışveriş Merkezi AŞ de yer aldı. Konuya ilişkin görüşlerini almak üzere aradığımız borçlu şirket avukatında ise dönüş olmadı.

İlk kamyon fabrikasını kurdu

Şimdilerde, yüzlerce değerli mülkü icradan satışa konulacak olan Çiftçiler Gayrimenkul ve Askom Kamyon AŞ, Türkiye'nin en köklü holdinglerinden biri olan Çiftçiler Holding'e bağlı şirketler. Mersinli Çiftçi Ailesi'nin 75 yıl kadar önce kurduğu holdingin ana faaliyet alanı otomotiv olsa da, enerji, inşaat ve lüks yat ticareti grubun faaliyet yürüttüğü alanlar oldu. Alfa Romeo, Lancia, Jeep ve Chrysler gibi lüks otomobil markalarının yetkili bayiliğini yapan Çiftçiler Holding, Türkiye'de ilk kamyon fabrikasını kuran şirket olarak biliniyor. Askam Kamyon, uzun yıllar sektörün önemli oyuncularından biri konumunda oldu.

whatsapp-image-2022-05-23-at-21-08-37.jpeg
Askam Kamyon'un üretimini yaptığı AS 250 Desoto araçların bir dönem yaygın bir kullanım ağı vardı.

.

Efsane bankacı da iflasını istedi

Çiftçiler Holding'in bir dizi değerli mülkünün icradan satışı için gün sayılırken, gruba yönelik önemli bir davaya ilişkin yargılama ise sürüyor. 'Efsane bankacı' olarak da anılan eski banka genel müdürü Burhan Karaçam'ın şirketi Burhan Karaçam Değer Kazandırma AŞ, Çiftçiler Holding'e karşı iflas talepli dava açtı. İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada duruşması 2 Haziran günü görülecek.