Zorla Kur'an Kursuna Gönderilmenin Bedeli Çok Ağır Oldu : Çinli Enişte Cinayete Kurban Gitti!

Zorla Kur'an Kursuna Gönderilmenin Bedeli Çok Ağır Oldu :  Çinli Enişte Cinayete Kurban Gitti!
21 Haziran 2024 tarihinde Hasan Nur, Yımaran Y.'nin evine ziyarete gitti. Eve girdiği anda 3 kişi tarafından saldırıya uğrayan Nur, darbelerle hayatını kaybetti. Şüpheliler, Nur'un üzerindeki paraları alarak olay yerinden kaçtı.

Zeytinburnu’nda, yurtdışından gelen Çin uyruklu Hasan Nur(61), gasp edilip öldürülmüştü. Polis, olaya karışanları, güvenlik kameralarında görülen bir şüphelinin kolundaki dövmeden yola çıkarak kısa sürede yakaladı. Eniştesini öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Yımaran Y.(28), "Eniştem beni Türkiye’de zorla Kur'an kursuna göndermişti. Bu yüzden annem Çin’de ceza almıştı ve hapis yatıyordu. Bu yüzden yaptım." dedi. Şüphelilerin üzerinden gasbettikleri 8 bin 300 dolar para çıktığı öğrenildi.

Güvenlik Kamelarında Dövme Detayı

265931.jpeg

Yurtdışından gelen Çin uyruklu Hasan Nur(61), gasp edilip öldürülmüştü.

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde, 21 Haziran 2024 tarihinde meydana gelen olayda, yurtdışından gelen Çin uyruklu Hasan Nur, eşinin yeğeni Yımaran Y.(18)'nin evine gitti. Eve girdiği anda 3 kişinin saldırısına uğrayan Hasan Nur, darp edilerek öldürüldü. Hasan Nur'un üzerindeki paraları alan şüpheliler, evden ayrıldı. Polis olayla ilgili başlattığı soruşturmada şüphelilerin güvenlik kameralarına ulaştı. Görüntülerde, 3 şüphelinin apartmanın giriş kapısında buluşarak Hasan Nur’un olduğu kata çıktıkları bir süre sonrada yüzlerini kapatarak kaçtıkları görüldü

265934-001.jpeg

. Polis bu görüntüleri incelediğinde şüphelilerden birinin kolundaki dövme detayına odaklandı. Şüphelilerin kaçış güzergâhındaki diğer güvenlik kameraları da incelendi. Yapılan takip sonucu şüphelilerin kimlikleri belirlendi.

Eniştesini Öldüren Şüpheliden İlginç İddia

Yeğen İtiraf Etti:

Şüphelilerden biri olan Yımaran Y., gözaltına alındığında eniştesini öldürdüğünü itiraf etti. Yımaran Y., eniştesinin kendisini zorla Kur'an kursuna gönderdiğini ve bunun üzerine annesinin Çin'de hapse atıldığını söyledi. Olayı, annesinin intikamını almak için gerçekleştirdiğini iddia etti.

Şüphelilerden birinin darbedilerek öldürülen Hasan Nur’un yeğeni olduğu belirlendi. Polis, şüpheli Yımaran Y.’yi gözaltına aldı. Yımaran Y., olayı itiraf ederken eniştesiyle aralarında geçmişten gelen bir husumet bulunduğunu söyledi. Eniştesinin kendisini zorla Kura'an kursuna gönderdiğini anlatan Yımaran Y., bunun duyulması üzerine annesinin Çin’de gözaltına alındığını ve hapse atıldığını belirtti. Olayı, bunun intikamını almak için yaptığını iddia etti.

Parasını Gasbetmişler

Polis, sürdürdüğü operasyonda olaya karıştığı belirlenen Bilalijiang A. (17), Abdusalam K. (17), Murat K. (25), Ömer U. (19) ve Arafat A.(24)’ı Kağıthane’de düzenlediği operasyonla gözaltına aldı. Şüphelilerin üzerinden 8 bin 300 dolar para ele geçirildi. Daha önceden çok sayıda suç kayıtları olduğu belirlenen şüphelilerin sorguları, Cinayet Büro Amirliğinde yapıldı. Gözaltına alınan şüpheliler, Yımaran Y.’nin eniştesinde yüklü miktarda para olduğunu söylediğini, bu parayı almak için olayı gerçekleştirdiklerini söylediler. Şüpheliler üzerlerinden çıkan paranın Hasan Nur’dan aldıkları paranın bir bölümü olduğunu öğrenildi.

Polis, Görüntülere Odaklandı:

Polis, olayı aydınlatmak için güvenlik kameralarını incelemeye başladı. Görüntülerde şüphelilerin Nur'un evine girdiği ve yüzlerini kapatarak kaçtığı net bir şekilde görüldü. Polis, şüphelilerden birinin kolundaki dövmeye odaklanarak kimlik tespiti yaptı.

Adalete Teslim Edildiler:

265939.jpeg

Tüm şüpheliler, Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ve Cinayet Büro Amirliği'nde sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edildi. 6 şüpheli hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi.