Zarakolu hakkında bir suç duyurusu da Erdoğan'dan

Zarakolu hakkında bir suç duyurusu da Erdoğan'dan

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ragıp Zarakolu hakkında "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlıklı yazısı nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Geçtiğimiz gün Artı Gerçek ve Evrensel'de eşzamanlı yayımlanan "Makus Kaderden Kaçış Yok" başlıklı yazısı nedeniyle tartışmalara konu olan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un da suç duyurusunda bulunduğu Ragıp Zarakolu hakkında bir suç duyurusunda da AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bulundu.

"Faşist ve vesayetçi anlayış"

Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunun dilekçesinde yazıda; idam edilen Başbakan Adnan Menderes ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kıyaslandığını ifade etti.

Dilekçede şu ifadeler yer aldı

"Türkiye'nin yakın tarihine göndermeler yaparak 'Korona günleri, bırakın Türkiye'yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE'nin ve tayfasının kaçması mümkün değil' şeklindeki ifadeleriyle de açıkça darbe çığırtkanlığı yaptığını ortaya koymuştur. Kamuoyunda büyük tepki yaratan anti demokratik beklentilerle dolu sözde yazıda açıkça 'darbe özlemi' vurgulanmış 'darbe seviciliği' yapılmıştır

"Erdoğan'a karşı açıkça darbe ve idam tehdidi yapılmıştır. Bu yayın ve tehditler aynı zamanda içinden geçmekte olduğumuz küresel salgın sürecinde ülkemizin devleti ve milletiyle birlikte yürüttüğü mücadeleyi de hedef alarak başta yürütülen bu başarılı mücadeleye önderlik eden sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm milletimizin moral ve motivasyonunu düşürmeyi, halk arasında korku ve tartışma yaratarak kamu barışını bozmayı amaçlamaktadır.

"Cumhurbaşkanlığı makamına karşı anti-demokratik çağrılarda bulunulduğu ve tüm demokratik kazanımların imha edilmesinin hedeflendiği" öne sürülen dilekçede, "Milletimizin iradesini, en büyük siyasal kazanımlarımız olan demokrasimizi ve cumhuriyetimizi açıkça tehdit etmektedir. Bu nedenle bu faşist ve vesayetçi anlayış sebebiyle şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunlu hale gelmiştir"

Anayasal düzen ve cumhurbaşkanına karşı suç işlendiği gerekçesiyle cezalandırma talep edildi

Zarakolu'nun yazısının ifade ve basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığını ileri süren Erdoğan'ın avukatı, Ragıp Zarakolu, Evrensel Gazetesi Sorumlu Müdürü ve bağlı olduğu yetkili, Artıgerçek İnternet Gazetesi Sorumlu Müdürü ve bağlı olduğu yetkililerin Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal düzenine ve cumhurbaşkanına karşı alenen işlemiş oldukları fiiller nedeniyle soruşturma açılarak cezalandırılmalarını talep etti.