Yüksek meyve-sebze fiyatlarına hükümetten çözüm beklenirken suçlu vatandaş oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak "Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa ürünlerde dengeleme oluşacaktır

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Yüksek meyve-sebze fiyatlarına hükümetten çözüm beklenirken suçlu vatandaş oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak "Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa ürünlerde dengeleme oluşacaktır. Hangi market ucuzsa ürünleri oradan almaya yönelirse fiyatlar dengeye ulaşır" dedi.

Türkiye'nin gündemi meyve ve sebze fiyatları nedeni ise fiyatlar tavan yapmış durumda. Vatandaş fiyatlara isyan ederken geçtiğimiz günlerde marketler biber ve patlıcan satmama kararı aldıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan marketleri yüksek fiyat konusunda uyarmıştı ama halden yüksek fiyat gelince marketler de fiyatlarda indirim yapamadığını açıkladı. Herkes hükümetten bir çözüm bulmasını beklerken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı tv programında ilginç bir açıklama yaparak adeta yüksek fiyatlardan vatandaşı sorumlu tuttu.

Sebze-meyve fiyatlarıyla ilgili konuşan Pakdemirli, "Fiyatlar mevsim normallerinde değil. Piyasalarda her gün daha fazla denetim yapıyoruz. Özellikle en güzel denetim vatandaşın denetimidir. Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa ürünlerde dengeleme oluşacaktır" ifadesini kullanan Pakdemirli, şöyle devam etti:

Hangi market ucuzsa ürünleri oradan almaya yönelirse fiyatlar dengeye ulaşır. Fahiş fiyat varsa gerekli cezaları kesiyoruz. Sebze meyve gıda artışları düşük olur. Yıl içerisinde birbirini dengeliyor. Enflasyona olan olumsuz katkıları şu an için öyledir, ancak geçen yıl, ondan önceki yıl, ondan önceki yıl da öyleydi.

Gıda komitesi özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çok ciddi çalışmaya başladı. 3 bakan anlık kararları alıyoruz. Birbirimize dokunduğumuz noktalarda çok hızlı kararlar alıyoruz. Birçok konuda geç kalmamış oluyoruz. Hal yasası tabii ki yüzde 30-40. Aynı zamanda perakende yasasını da ele almamız lazım."

CHP'DEN BAKANIN SÖZLERİNE TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal Bakan Pakdemirli'nin bu açıklamalarına tepki gösterdi. Sarıbal Twitter hesabından, "Çiftçi girdi fiyatları altında eziliyor. Çiftçi ucuza üretim yapamıyorsa nasıl uzuca satacak? Her zaman gündeme soktukları ithalat sopasını, artan döviz nedeniyle kullanamayanlar şimdi akıl veriyor, suçu vatandaşa atıyor." diyerek tepki gösterdi.