YTÜ'nün kampüs ağası: Eski rektör lojmanda kalıyor, 19 bin lira ek maaş alıyor

Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden olan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde eski rektör Bahri Şahin'in, görevde olmamasına rağmen rektör lojmanında kalıyor olması ve Tekonopark'tan ayda 19 bin liralık 'huzur hakkı' almasına üniversiteliler tepki gösterdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ağustos 2021 15:33
YTÜ'nün kampüs ağası: Eski rektör lojmanda kalıyor, 19 bin lira ek maaş alıyor

HAZAR DOST

İstanbul'un birçok semtinde kampüsü bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde eski rektör Bahri Şahin'in yönetim kurulu üyesi olduğu Teknopark'tan aylık 19 bin liralık 'huzur hakkı' alıyor olmasına üniversiteliler tepki gösterdi. 

whatsapp-image-2021-07-26-at-11-54-31-1.jpeg

Üniversiteliler, üniversiteye bağlı Teknopark haricinde okulun akademik kadrosunda gözüken Bahri Şahin'in hala rektörlük lojmanında kaldığını söylerken üniversite içerisindeki bazı kaynaklar, Şahin'in Teknopark üzerinden geçtiğimiz yıllarda kendine makam aracı aldığını söyledi. 

Üniversitenin resmi internet sitesinde de Bahri Şahin hala rektör olarak gözüküyor. Ağustos 2020'de göreve başlayan Tamer Yılmaz ise sosyal medya hesabında kendini 'rektör' olarak tanıtsa da resmi sitede rektör olarak gözükmüyor. 

Öte yandan yeni rektör Tamer Yılmaz önceki dönemde Kalyoncu Üniversitesi rektörüydü. YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu'nda ise eski patronlarından ve Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu bulunuyor. 

Yönetim kurulunda ayrıca Halk Bankası Yönetim Kurulu üyesi olan Osman Arslan da var. 

Teknopark yönetimi aldıkları kararla beraber yukarıda ismi geçen kişilerle beraber yönetimde olan kişilere aylık 5 bin lira 'huzur hakkı' ödemesi yapılmasını kararlaştırdı. 

whatsapp-image-2021-07-26-at-11-54-32-1.jpeg

Esenler Belediyesi'yle sıkı ilişkiler

Hisarüstü'nde YTÜ'ye ait olan, öğrenci ve akademisyenlerin kullandıkları sosyal tesislerin özel bir şirkete devredilmesine dair ise üniversiteliler tepki gösterdi. halktv.com.tr'ye konuşan YTÜ öğrencisi Öyküm Bozbay, "Üniversitemizin herhangi bir parçasının özelleştirilmesine karşıyız. Davutpaşa'ya geçtiğimiz yıl Millet Bahçesi açıldı, Yıldız kampüsü Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edildi. Biz Yıldız bileşenleri olarak direniş örüyoruz. Şimdi de Hisarüstü'ndeki sosyal tesisin Yıldız'da kalmasını istiyoruz" dedi.

YTÜ öğrencisi Zelal Yıldız ise üniversite içerisindeki sosyal alanların bir politika kapsamında özelleştirildiğine dikkat çekerek "İnanılmaz bir rant sağlıyorlar. Öğrencilerin indirimli yemek yiyebileceği alanları özelleştiriyorlar'' diye konuştu. Eski rektör Bahri Şahin'i kampüsün ağası olarak tanımlayan Yıldız, Teknopark'ın üniversitelerinin tüm kaynaklarını sömüren bir şirket olduğunu belirtti. 

Öte yandan 5 Haziran 2021'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversitenin içerisinde açılan Millet Bahçesi'ni Esenler Belediyesi işletiyor. 

Ayrıca üniversitedeki çoğu akademisyenin Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu'yla yakın ilişkide olduğu biliniyor. 

2019 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi’ne ait lojmanlardan birinin, AKP’li Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş’a, birini İlçe Müftüsü Halil Şekerci’ye, diğerinin de cami imamına tahsis edildiği ortaya çıkmış, üniversite yetkilileri lojmanların 'protokolle' tahsis edildiğini söylemişti.

dsfsdfds.jpg

İhalenin detayları, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin resmi sitesinde paylaşılmazken teyit ve bilgi almak için aradığımız zaman ise sorularımıza cevap alamadık.