YSK'den Erdoğan'ın diploması hakkında karar

YSK'den Erdoğan'ın diploması hakkında karar
Erdoğan'ın diploması hakkında yapılan başvuruya, YSK'den ret yanıtı geldi.

Türkiye Noterler Birliği, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden aslı gibidir şeklinde onaylayan noter katibine soruşturma açmayan notere dün uyarma cezası vermişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise, konuyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurarak dikkat çeken bir adım atmıştı.

HKP, YSK'ye yaptığı başvuruda, Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun ilgili maddelerinden; "Seçilme Yeterliği"ne sahip bulunmadığını, bu yüzden de Cumhurbaşkanlığı mazbatasının iptalini ve Cumhurbaşkanlığı'nın düşürülmesine karar verilmesini istemişti.

YSK REDDETTİ

YSK, HKP'nin Erdoğan'ın diploması hakkında yaptığı başvuruya "ret" yanıtıyla döndü.

YSK, HKP'ye verdiği yanıtta, daha önceki başvuruları hatırlatarak, önceki kararların kesin olduğunu hatırlatarak, Erdoğan'ın diplomasının yeniden incelenmesinin olanağı bulunmadığını belirtti.

YSK oy birliğiyle verdiği kararında, şu ifadeleri kullandı:

"Anayasanın 79. Maddesi ile 298 sayılı kanunun 111/2 ve 132/4. Maddelerine göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararlar kesindir.

Yasalar, Yüksek Seçim Kurulu kararlarının yeniden inceleme yoluyla ele alınmasına olanak tanımamaktadır.

Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; konu hakkında daha önce yapılan itiraz üzerine kurulumuzca 23.05.2018 tarihli, 2018/547 sayı ile karar verilmiş olduğundan, yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekmiştir."

İşte YSK'nin o kararı:

Etiketler :