Yoshi Enomoto’nun ikamet uzatma başvurusu reddedildi

Yoshi Enomoto’nun ikamet uzatma başvurusu reddedildi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Japonların atasözü’ diyerek kullandığı ifade hakkın, “Böyle bir Japon atasözü yok” diyen Yoshi Enomoto’nun ikamet uzatma başvurusu reddedildi.

Türkiye'de yaşayan Japon Yoshi Enomoto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Japon atasözü olarak nitelendirdiği "Düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur" sözünün Japoncaya ait olmadığını söylemişti.

Enomoto, bugün yaptığı Twitter paylaşımında oturum uzatma başvurusunun reddedildiğini duyurdu. "İkamet uzatma başvurum reddedildi. En yakın zamanda yurt dışına çıkmam lazım" diyen Enomoto, "Reddedilecek ne yaptığımı bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla red sebebi hiç açıklanmaz. Hem binlerce TL boşa gitti, hem de Türkiye'nin artık kalmamı istememesi de beni çok üzüyor" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Erdoğan, Beştepe'de bazı gençlerle bir araya gelmiş, bir gencin Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile ilgili sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Japonların, 'düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur' diye atasözü vardır. Bunlar da bizim Müslüman kardeşlerimiz. Bazen nasıl ailenin içerisinde patırtı gürültü oluyorsa aramızda bizim de böyle bazı sıkıntılar yaşandı ama biz bu sıkıntıları şimdi aştık. Gerek Suudi Arabistan'la gerek Abu Dabi yönetimiyle bunları aşarak süratle ticari ilişkilerimizi, sanayi, savunma sanayi, kültürel, turizm bütün bunlara yönelik şimdi planlama yaptık, adımlarımızı atıyoruz" demişti.

'Böyle bir japon atasözü bulamadım'

Yoshi Enomoto ise Erdoğan'ın Japonlara ait olduğunu söylediği atasözünü Google'da arattığını ancak sonuç alamadığını söylemişti.

Enomoto paylaşımında, "Sayın Başkan Erdogan, bu kelimeyi internette Japonca'da defalarca aradım. Hatta birkaç Japon atasözü sözlüğüne baktım. Ancak böyle bir Japon atasözü olmadığını gördüm. Saygılarımla" mesajını paylaşmıştı.