Yeraltından Yeryüzüne Umut: Emekli Madenci Ata Tohumuyla Domates Yetiştiriyor , Hedefi İlham Verici

Yeraltından Yeryüzüne Umut: Emekli Madenci Ata Tohumuyla Domates Yetiştiriyor , Hedefi İlham Verici
Erkan Yılmaz, 20 yıl yeraltında madenci olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Şimdi ise Alaplı Ziraat Odası'na ait ürün yetiştirme tarlasında kiraladığı serada ata tohumundan domates yetiştiriyor.

Yılmaz, bu işe sağlıklı ve lezzetli domates yetiştirmek için başladığını söylüyor. Ata tohumuyla üretilen ürünlerin insan sağlığına faydalı olduğuna inanan Yılmaz, ata tohumlarından isteyene de vereceğini belirtiyor.

20240619-2-64390034-102187437-thumb.jpg

Demirciler köyünde ikamet eden, Türkiye Taşkömürü Kurumundan 7 yıl önce yeraltı işçisi olarak emekli olan 50 yaşındaki Yılmaz, domates yetiştirmek için Alaplı Ziraat Odasına ait ürün yetiştirme tarlasında sera kiraladı.

Yeraltının zorlu çalışma koşullarında 20 yıl üretime katkı sunan Yılmaz, şimdilerde 600 metrekarelik alanda ata tohumundan ekimini yaptığı seradan 8 ton domates elde etmeyi hedefliyor.

Ata tohumuyla farklı ürünler de üretmek istediğinden bahseden Yılmaz, "Ata tohumuyla üretilen ürünün insan sağlığına faydası var." dedi.

20240619-2-64390034-102187438-thumb.jpg

Yılmaz, ata tohumlarını isteyene verebileceğini belirterek, "Ata tohumundan biber ve patlıcan yetiştirmeyi hedefliyorum. Bu üründe pazar sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Şimdiden talepleri almaya başladım. İlk defa bu işi yapıyorum. 8 tonun üzerinde ürün bekliyorum." diye konuştu.

Bir ay sonra ilk hasadı yapacaklarını aktaran Yılmaz, "Yıl sonuna kadar da ürün almaya devam edeceğiz. Ata tohumları en az 6 ay ürün veriyor." ifadesini kullandı.

Yılmaz, ilk defa domates yetiştirmesine rağmen 8 tonun üzerinde ürün almayı umuyor. Bir ay sonra ilk hasadı yapmayı planlıyor. Yıl sonuna kadar da ürün almaya devam edeceğini söyleyen Yılmaz, ata tohumlarının en az 6 ay ürün verdiğini ifade ediyor.

Erkan Yılmaz'ın ata tohumundan domates yetiştirme hikayesi, emeklilikten sonra yeni bir uğraş edinmenin ve sağlıklı besinler üretmenin güzel bir örneğidir. Ata tohumlarının önemini vurgulayan Yılmaz'ın bu girişiminin diğer insanlara da ilham vermesi umut edilir.