Venezuela Büyükelçisi: Türkiye ile düşmanımız ortak

Venezuela Büyükelçisi: Türkiye ile düşmanımız ortak
Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, "Bizim Türkiye'den beklentimiz; Venezuela'nın kalkınma projesinde daha çok destek vermesi" dedi.

Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes Venezuela ve Latin Amerika’nın önemli günlerden geçtiğini söyleyerek “Şu an Venezuela’da cereyan eden olaylar yeni bir darbe teşebbüsünün tezahürüdür” dedi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde basın toplantısı düzenleyen Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, ABD ve ABD güdümlü ülkelerin anayasaya uygun seçilmiş başkanı tanımama teşebbüsünde bulunduklarını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye’ye ilk destek veren ülkenin Venezuela olduğunu vurgulayan Büyükelçi Reyes “Türkiye halkının ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteklerini göstermesi yeni değil, bu bir alışkanlık haline geldi. Türkiye’nin her köşesinde, her şehrinde hangi politik görüşten olursa olsun Venezuela halkına sempati gösteren birine rastlayabilirsiniz. Biz buna aşinayız. Biz bu yolda Türkiye ile devam edeceğiz” dedi.

‘DÜŞMAN ORTAK’

Türkiye tarihinin mücadele ve savaşlarla geçtiğini ve bundan Venezuela’nın çıkaracağı çok ders olduğunu söyleyen Büyükelçi, “Biz Türkiye’nin tarihine ve tarihsel çeşitliliğine saygı duyuyoruz, bu çeşitlilikten öğreneceğimiz çok şey var. Darbe girişimine tepki gösteren ilk ülke biz olduk. Bizim Türkiye’den beklentimiz; Venezuela’nın kalkınma projesinde daha çok destek vermesi. Düşman ortak. Bu tarihi kriz bize ders niteliğinde. Biz sanıyorduk ki bir çok dostumuz var. Bu sayede yeni dostları keşfettik” dedi.

Büyükelçi, Başkan Maduro’nun 72 saat içinde ABD vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi sözlerine ilişkin, “Bu normal. Bir hükümet ulusal egemenliğe saygı duymuyorsa Maduro normal bir şey yapıyor. 72 saat içinde terk edilmezse gerekli şeyi hükümet yapacaktır. Ben burada Bolivarcı hükümeti Türkiye’ye karşı temsil ediyorum. Benim burada uluslararası normlara uymadığımı düşünün, ki bu hiç bir zaman olmayacak, beni buradan göndereceklerdir. Bu kurallara uymazsak vahşiliğe, barbarlığa teslim oluruz” dedi.

ABD’nin eski Başkanı Obama’nın bir açıklamasında “Bizim ekonomik çıkarlarımıza ters düşen herkesin kolunu bükmek boynumuzun borcudur” dediğini ifade eden Reyes “Bunlar askeri anlamda ne ifade ediyor? ‘Özel güçler ve geleneksel olmayan savaş’ kitabında yazıyor. Bu bahsettiğim el kitabı farklı aşamalardan oluşuyor. 6’ncı aşamanın en sonuncusu; paralel bir devletin hükümet başkanını tanımaması. Bu size de tanıdık geliyordur. Bu tamamen kaos ortamını yaratacak ve bir ülkede çatışmalara yol açacak bir durum” diye konuştu.

Etiketler :