Ve Fettah Tamince 5 yıl sonra konuştu: Avukatım yaptı mı bilmiyorum!

İşadamı Fettah Tamince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile bir savcı arasında kendisinin FETÖ soruşturmasından aklanması için dönen rüşvet pazarlığına ilişkin halktv.com.tr’ye konuştu. Pazarlıktan haberi olmadığını öne süren Tamince, kendisinin de avukatlığını üstlenen Köhle'yi savunmazken "Suçlu mu suçsuz mu bilmiyorum. Öyle bir şey varsa gerekeni yaparım" diye konuştu.

Fettah Tamince ile ilgili hukuki tartışmalar kurucusu olduğu ve yönetiminde yer aldığı FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle, Gaye Vakfı ve ona bağlı Antalya Bilim Üniversitesi'nin 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmasıyla başladı. O dönem üniversitenin mütevelli heyetinde bulunan pek çok kişiye FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Ancak darbeden 4 ay sonra 22 Kasım 2016’da çıkarılan kararname ile üniversite yeniden faaliyetlerine başladı. Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin adı ‘Antalya Bilim Üniversitesi’ olarak değiştirildi. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığına Fettah Tamince getirildi. Başkan yardımcılığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, üniversitenin mütevelli heyeti üyeliğine ise yine Cumhurbaşkanı’nın avukatlığını yapan Ahmet Kürşat Köhle getirildi. Aynı süreçte Erdoğan'ın avukat ekibinde hakkındaki FETÖ davalarında Tamince'nin vekaletini üstlenmeleri dikkat çekiyor ve kamuoyunda tartışılıyordu.

Dün ise halktv.com.tr 2017 yılında Antalya Cumhuriyet Savcısı olan S.B’nin Fettah Tamince ve eski mütevelli heyeti üyelerinin de şüpheli olduğu iki ayrı soruşturmaya bakarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile yaptığı rüşvet pazarlığını ve detaylarını ortaya çıkardı. Haberde Köhle ile savcı arasındaki rüşvet pazarlığının ise geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiği, Erdoğan’ın da vekalet verdiği tek avukat olan Ahmet Özel’i arayarak konuya ilişkin bilgi aldığı ve avukat Köhle’nin yetkilerinin alınmasını istediğine dair detaylar yer aldı. Bu habere ilişkin sorularımızı yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ise rüşvet isteyenin savcı olduğunu öne sürerek konuyu bildiğini ve ellerindeki delilleri Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) vermediği için pişman olduğunu açıkladı.


‘Hepimizin istediği adaletin yerine gelmesi’

İddiaların odağındaki Fettah Tamince ise sessizliğini halktv.com.tr’ye bozdu. “Herkesin istediği şey adil yargılanmak” diyen Tamince, “Onun dışında dilediğimiz, istediğimiz hiçbir şey yok. Herkes herkesle ilgili iddiada bulunabilir, çamur atabilir belge sunabilir. Ama günün sonunda hepimizin güvendiği adaletin yerine gelmesidir. Yoksa dünya hepimize zindan olur” dedi.

‘Gerekeni yaparım’

FETÖ Borsası’ndan habersiz olduğunu öne süren Tamince, “Ne benim ne de kardeşimin haberi var. Ne avukatın ne de savcının böyle bir görüşmesinden haberim yok. Avukat suçlu mu suçsuz mu bilmiyorum. Yaptı mı yapmadı mı onu da bilmiyorum. Ancak öyle bir şey varsa gerekeni yaparım. Benim ismimi milyonda bir de olsa kimsenin böyle bir şeye bulaştırmasını izin vermem” diye konuştu.

Rüşvet iddialarını reddetti

'FETÖ soruşturmalarından ve davalarından kurtulmak için rüşvet verdiniz mi?' sorumuza ise Tamince, “Hayır, asla, kesinlikle. Dosyalarım Yargıtay’da değerlendirildi. Oradan da beraat ettim. Rüşvet verecek bir durumum yok. Kendimi her zaman her platformda Allah’a hamdolsun savunmayla ilgili bir sıkıntım yok. Bu konularla ilgili suç işlediğime inanmıyorum. Günün sonunda adaletin verdiği karara saygılı olacağız” ifadelerini kullandı.

Rüşvete konu olan Tamince dosyasının detayları

Tamince'nin “Kamu Kurum ve Kuruluşları Tüzel Kişiliklerin Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık”, “Zimmet”, “Güveni Kötüye Kullanma” ve “FETÖ Terör Örgütüne Üye Olmak” iddialarıyla ilgili soruşturmayı kapsıyordu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada 10 Mayıs 2018 tarihinde takipsizlik kararı verildi. Yapılan itiraz üzerine, Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği 14 Ağustos 2018'de kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı. Ancak bu karara da itiraz edildi. Aynı hakimlik 5 Eylül 2018 ve 14 Ağustos 2018'de verdiği kendi kararını kaldırdı.

Konu Adalet Bakanlığı’na taşındı. Adalet Bakanlığı, bu iki mahkeme kararının da usul eksiklikleri bulunduğu gerekçesiyle kanun yararına bozulmasını istedi. Talep üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Adalet Bakanlığının kanun yararına bozma talebini kabul etti. Tamince hakkında bu dosyada verilen takipsizlik kararında yargı kulislerinde rüşveti reddettiğini söyleyen ve ilerleyen süreçte tayini çıkan savcı S.B.’nin imzası bulunmuyor.

5 yıllık sessizlik

2017'deki bu pazarlık iddiasının ardından Fettah Tamince hakkındaki birçok iddiadan yargıda kurtuldu. Bu kararlar Tamince'nin vekaletini alan cumhurbaşkanlığı avukatları üzerinden kamuoyunda tartışma konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı çevreleri ise tartışmayı duymazdan geldi. Tamince'nin 'FETÖ borsası' diye tabir edilen 'rüşvet pazarlıkları' sonucu aklandığı iddiaları da böylece yanıtsız kaldı. Bu sessizliği ilk olarak Cumhurbaşkanı'nın avukatlarından Mustafa Doğan İnal, 29 Temmuz günü halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Tamince konusunda stratejik hata yapılmış olabiliriz" diyerek bozmuştu.

Avukat Köhle'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlığından azledilmesi ise soruşturulmayan Tamince-FETÖ borsası iddiaları ile ilgili Beştepe kaynaklı ilk işlem.

Kaynak:halktv.com.tr