Vatandaşa Aylık 49 Gram Et!

Vatandaşa Aylık 49 Gram Et!
Sözcü'nün haberine göre;Gürsel Tekin şöyle konuştu:”İstanbul’un yoksul semtlerinden birini ziyaret ettim. Yaklaşık 25 bin nüfusu var bu bölgenin. Üç tane de kasapları. Kasaplara gittim. Günlük ortalama 10 kg, 14 kg ve 17...

Sözcü'nün haberine göre;

Gürsel Tekin şöyle konuştu:

”İstanbul’un yoksul semtlerinden birini ziyaret ettim. Yaklaşık 25 bin nüfusu var bu bölgenin. Üç tane de kasapları. Kasaplara gittim. Günlük ortalama 10 kg, 14 kg ve 17 kg olmak üzere 41 kilogram et sattıklarını söylediler. Kabaca bir hesap yapalım; 41 kg aylık bin 230 kilogram yani 1 milyon 230 bin gram et yapar. Nüfusa oranladığımız zaman kişi başı aylık kırmızı et tüketimi 49 gram, yıllık ise 590 gram…Dana ve kuzu etinin kilosu yaklaşık 35-45 TL arasında değişiyor.

Tüketilen ete bakın. 25 bin nüfus üç ili Ardahan, Bayburt ve Gümüşhane’yi kapsar…bu insanlar işsiz, yoksul. Gidip büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapamıyor. Mahallesinden alış veriş yapıyor, yeri geliyor veresiye alıyor…. Pazardaki küçük esnaf “Geleceğimden, çocuklarımın geleceğinden kaygılıyım” diyor. Emekliye ikramiye, asgari ücretten vergi almayacağımızı söylediğimizde bize ‘kaynak nerede’ diye sormak ayıptır. Kamu kaynakları bu kadar israf edilirken yoksula yardıma gelince bu tepkinin gösterilmesi büyük haksızlıktır. Ben merak ediyorum. Açıklasınlar Kaçak Saray’a dün ne kadarlık et girdi, kaça mal oldu? ”