Valilik Okulun İsmindeki '15 Temmuz'u Kaldırınca Kriz Çıktı... Devreye MEB Girdi

Valilik Okulun İsmindeki '15 Temmuz'u Kaldırınca Kriz Çıktı... Devreye MEB Girdi
Düzce Valiliği, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi'nin adını eski hali olan Düzce Lisesi'ne çevirince kriz çıktı. Valilik, topu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atınca devreye Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin girdi. Tekin, Genel Müdürlüğün verdiği onayı kaldıracağını ifade etti. "bakanlığın verdiği onayı iptal ettireceğini açıkladı.

Düzce'de 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi'nin adı eski ismi olan Düzce Lisesi olarak değişti. Düzce Valiliği isim değişikliğini Twitter hesabından "15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’ne tekrar “Düzce Lisesi” adı verilmesi okul tarihine bir saygı göstergesi olmuştur. Şehrimize hayırlı olsun” ifadeleriyle duyuruldu.

15-temmuz-lisesinin-ismi-duzce-lisesi-oldu-valilik-tepkilere-aciklama-yapti.webp

KARARI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLADI

Karara çok sayıda "15 Temmuz şehitlerine saygısızlık" tepkisi geldi. Tepkilerin üzerine paylaşımını silen Valilik yeni açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada talebin Düzce Lisesi Mezunlar Derneği tarafından geldiği ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından da 21 Eylül 2023 tarihinde onaylandığı belirtilerek şöyle denildi:

“Düzce Lisesi’nden mezun, şehrimize mal olmuş kişilerin ve kamuoyunun da beklentilerine cevap verecek şekilde Düzce Lisesi’nin adının yaşatılması yeniden değerlendirilmiş, ilimiz genelinde yapılan istişareler neticesinde bu yönde bir beklentinin olması da göz önünde bulundurularak Valiliğimiz tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gerekli çalışmanın yapılması talimatı verilmiştir.”

f7bw3xxxqaasrdp.jpeg

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN'DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili iktidara yakınlığıyla bilinen Tv100.com yazarı Fuat Uğur’a konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Bakanlığımızın onayı sembolik. Genelde biz karışmıyoruz. Valilik yazı göndermiş, bizim genel müdürlüğümüz ise rutin bir işlem olarak onamış. Şimdi Bakanlığa geçiyorum ve Genel Müdürlüğümüzün onayını iptal ettireceğim ve ayrıca da Vali beyle konuşacağım” dedi.

Etiketler :