Valilik Ayasofya'daki tahribatı yalanladı: Geçmişe ait

Ayasofya Camii'nin İmparatorluk Kapısı'nın tahribatının ardından geçtiğimi gün sosyal medyada gündem olan tarihi su haznesine ayakkabı konduğu görüntüler İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yalanlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 10:48
Valilik Ayasofya'daki tahribatı yalanladı: Geçmişe ait

İstanbul Valiliği, Ayasofya Camii'nin tarihi su haznesinin üzerine ayakkabı konduğu görüntülere ilişkin sosyal medyadan açıklamada bulundu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün resmi hesabından "Ayasofya'da Su Haznesinin Kapağı Kırıldı" başlıklı açıklamada gündem olan görselin geçmişe ait olduğu ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Haberlerde su haznesi olarak adlandırılan, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Adı geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır.

Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veya tamamlama yoluna gidilmemiştir.