Uzmanlar Covid-19 hastalarını kalp krizi riskine karşı uyarıyor: Birkaç damar tıkanıyor

Dr. Mehmet Burak Özen, kalp krizi geçiren 115 korona virüs hastasını tedavi ettiklerini belirterek, "Normal kalp krizlerinde genelde biz bir damarın tıkandığını görürüz ama bize gelen Covid-19 hastalarımızın çoğunda birkaç damarın tıkadığını gördük" dedi

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Nisan 2021 09:42
Uzmanlar Covid-19 hastalarını kalp krizi riskine karşı uyarıyor: Birkaç damar tıkanıyor

Covid-19 hastalığı geçiren hastaların aynı zamanda kalp krizi de geçirebildiklerine dikkat çeken Manisa Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Mehmet Burak Özen, Covid hastalarıyla ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu:

"Kalp krizine neden olabilmekte"

"Son bir yıl içerisinde Manisa Şehir Hastanesinde 115 Covid-19 hastamızın kalp krizi sonrası tedavisi yapılmıştır. Ayrıca bu hastalar kadar Covid-19 şüpheli hastalara da anjiyografi işlemi hastanemizde yapılmıştır. Covid-19 bütün organları etkileyebildiği gibi kalbi de etkileyen bir hastalıktır. Kalpte pıhtılaşma bozukluklarına, damar hasarına ve kalp krizine neden olabilmektedir. Bu nedenle hastaların yakın takibi çok önemlidir.

iha-20210419aw299299-1.jpegDr. Mehmet Burak Özen

Kalp krizi semptomları 

Covid-19 pandemisi sırasında bizim gördüğümüz bir olay ise bu hastalarda özellikle Covid-19 geçirmemesine, tamamen bir şikayeti olmamasına rağmen kalp krizi bulguları olsa dahi acil servise başvurmadıklarını görüyoruz. Çıkardığımız istatistiklere göre, bir önceki seneye göre kalp krizi vakalarında pandeminin ilk başladığı aylarda ciddi bir azalma gördük. Bu yüzden evde kalp krizi semptomlarınız varsa, göğüs ağrısı, nefes darlığı, şiddetli ağrı ve bayılma gibi durumlarda mutlaka hastaneye başvuralım" dedi.

"Covid-19'un akciğerlere pıhtı atmasını arttırdığını düşünüyoruz"

Korona virüsün kalp krizini tetiklediğine yönelik net bir bilginin henüz olmadığını kaydeden Özen, kendilerine gelen hastalarda rastladıkları bulguları paylaştı. Özen, "Bununla ilgili net bir şey yok ama bizim gördüğümüz hastalarda Covid-19, damar cidarlarını hasara uğratıyor, damarları öldürüyor ve damar tıkanıklıklarına neden oluyor. Normal kalp krizlerinde genelde biz bir damarın tıkandığını görürüz ama bize gelen Covid-19 hastalarımızın çoğunda birkaç damarın tıkadığını gördük. Bununla ilgili çalışmalar sürmekte birlikte Covid-19'un özellikle kalp krizini, pıhtılaşma bozukluğunu ve akciğerlere pıhtı atmasını arttırdığını düşünüyoruz" diye konuştu.

İHA