Uyarılara kulak asılmadı, Akkuyu'da son temel atıldı

Çevrecilerin felaket uyarılarına rağmen Akkuyu Nükleer'in dördüncü reaktörünün temeli atıldı. AKP'lilerin Twitter'da Türkiye gündemine soktuğu başlıkta çevreye zararından bahsedilmedi.

Rusya devletine ait Rosatom ile anlaşmalı yapılan ve tartışmaların odağında olan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi çevreye zararlarıyla gündemdeydi. Büyük bir tektonik fay hattı üzerinde bulunan ve depremlere maruz kalan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne karşı başlatılan imza kampanyası da bulunuyor.

Tepkilere rağmen temel atıldı

Akkuyu NGS'de gerçekleşecek olası bir nükleer bir kaza durumunda sadece Akkuyu bölgesi ve Türkiye değil, Kıbrıs, Yunanistan Oniki Adalar ve tüm Güneydoğu Akdeniz bölgesi tehlikeye girecek. Çevre örgütlerinden gelen tüm tepkilere ve santralin etkileyeceği ülkelerin uyarılarına rağmen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) dördüncü reaktörünün temeli bugün atıldı.

Akkuyu Nükleer, Türkiye gündeminde: Çevre felaketi yok sayıldı

Akkuyu'daki temel atma töreni sonrası AKP'liler sosyal medyada "Akkuyu Nükleer" başlığını Türkiye trendlerine soktu. Kullanıcılar Akkuyu Nükleer'in çevre felaketine neden olabileceği görüşüne paylaşımlarında yer vermedi.

'İlk Türk nükleer santralinin inşaatında en üst aşamaya geçtik'

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in de katılımıyla gerçekleştirilen Akkuyu NGS'nin dördüncü reaktörünün temel atma töreninde, ilk Türk nükleer santralinin inşaatında en üst aşamaya geçtiklerini belirtti.

Bu ünitenin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) listesinde resmi yapım aşamasında olan bir güç ünitesi şeklinde görüneceğini aktaran Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev, "Akkuyu NGS'nin dördüncü güç ünitesinin inşasının başlamasıyla Türkiye, güvenle ulusal nükleer enerjinin gelişmesi yoluna girmiştir. Bu endüstrinin ortaya çıkışı, ülkedeki yaşam standardına olumlu etki edecektir. Enerji güvenliğini sağlamanın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti uzun vadede bilim ve teknolojinin gelişimi için güçlü bir ivme kazanmaktadır" diye konuştu.

Likhachev, inşaatta yüzlerce Türk şirketinin malzeme, ekipman ve hizmet tedarik ederek çeşitli işler gerçekleştirdiğini, bugüne kadar Türk tedarikçilere verdikleri siparişlerin hacminin 3 milyar doları aştığını bildirdi. Akkuyu NGS'de planlı şekilde inşaat ve montaj çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Likhachev, tesislerin inşaatının ilk aşamasını kasım ayında tamamlamayı planladıklarını, gelecek yıl mayısta da ilk güç ünitesi için taze nükleer yakıtın tedarikine hazır olunacağını belirtti.

'Ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu tek başına sırtlanacak'

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da bugün tarihi bir ana hep birlikte tanıklık ettiklerini, Akkuyu NGS'nin inşaat faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğünü anlatarak, "Tamamlandığında ülkemizin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu tek başına sırtlanacak olan Akkuyu NGS ile ülkemiz enerji alanında yeni bir fazın kapılarını sonuna kadar açmış olacak" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Fatih Dönmez, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, AK Parti Mersin milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan ile MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev, Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva ve diğer ilgililerin katılımıyla, butonlara basılarak dördüncü reaktörün temeli atıldı.

Kaynak:halktv.com.tr