Unkapanı kavşağı yenileniyor: Tramvay Eminönü'ne uzatılacak

Unkapanı kavşağı yenileniyor: Tramvay Eminönü'ne uzatılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Unkapanı Kavşağı yeniliyor. Yapılan yenileme ile Cibali – Alibeyköy Tramvayı’nı Eminönü’ne uzatacak 350 metre uzunluğunda alt geçit inşa edilecek.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, 17 günlük tam kapanma sürecini fırsata çevirerek, yıllardır bekletilen önemli bir proje daha gerçekleştirilecek. Ekonomik ömrünü tamamlayan ve olası bir depremde yıkılma riski taşıyan Unkapanı Kavşağı’nın yıkımına yarın başlanacak. 

“Unkapanı Kavşağı Köprü Yenileme ve Tramvay Alt Geçidi İnşaatı” kapsamında mevcut 5 açıklıklı köprü yıkılarak, 32.50 metre genişliğinde 44 metre uzunluğunda 2 açıklıklı yeni bir köprü yapılacak. Aynı zamanda Cibali’ye kadar tamamlanmış olan Eminönü – Alibeyköy Tramvay hattının Unkapanı bölgesinde, 350 metre uzunluğunda alt geçit inşa edilecek.

Konula ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ömrünü tamamlamış Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nü yeniliyor, Haliç Tramvayı’nı Eminönü’ne bağlıyoruz. Kapsamlı bir çalışma ile hem riskli durumda olan köprüyü yenileyeceğiz hem tramvay alt geçidini yapacağız hem de Haliç için güzel bir sahil güzergahı oluşturacağız” dedi.

Yapılan bilgilendirmeye göre, ilk etapta 5 Mayıs 2021 ile 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında dönel kavşak şeklindeki trafik sirkülasyon planını oluşturabilmek için kavşak içindeki dönel kollar ile Ragıp Gümüşpala Caddesi trafiğe kapatılacak. Kavşak içinde bulunan 29 ağaç da zarar görmeden taşınacak. 

İmalat esnasında trafiği yönlendirmek için trafik sirkülasyon projesi hazırlandı. Buna göre, kavşak kolları geçici olarak kaldırılarak trafik dönel kavşak şeklinde çalışacak. 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra trafik akışı 3 ay süre ile yeni oluşturulacak olan dönel kavşaktan sağlanacak. Bu süreçte eski köprü yıkımı, yeni köprülü kavşak imalatı yapılacak ve yağmursuyu ile atık su hatları yenilenecek. 31 Temmuz 2021 tarihine kadar bu imalatlar tamamlanacak ve kavşak trafiğe açılacak.

Tramvay hattı alt geçit çalışmalarına ise 18 Mayıs'ta başlanacak ve çalışma 31 Temmuz 2022 tarihinde bitirilecek. Bu süreçte 57 ağaç taşınacak.