Uğur Şahin, Bilim Kurulu toplantısına katılacak

Bakan Koca, bu hafta Çin'den 10 milyon dozun üzerinde aşı geleceğini; Biontech ile haziran ayı için 30 milyon doz anlaşması yapıldığını belirtti.Koca, Prof.Dr.Uğur Şahin'in, bu haftaki Bilim Kurulu toplantısına video konferans ile katılacağını da söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2021 17:32
Uğur Şahin, Bilim Kurulu toplantısına katılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Kabine toplantısının ardından soruları yanıtladı. Koca, bu hafta Çin'den, 10 milyon dozun üzerinde, önemli oranda sevkiyat beklediklerini söyledi. 

Sinovac'ın CEO'su Weidong'un, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 5 ülkeye aşı üretim lisansının verildiğini açıkladığını hatırlatan Koca, "Sinovac ile Türkiye'deki tesislerde üretim birkaç ayda olabilecek bir durum değil" dedi.

'Uğur Hoca, video konferans yöntemiyle katılacak'

Koca, "Biontech'in CEO'su Uğur Şahin'in Bilim Kurulu toplantısına davet edildiğini" dile getirdi. Koca, "Uğur Hoca, video konferans yöntemiyle katılacak" diye konuştu.

Biontech ile ilgili haziran ayı için 30 milyon doz

Koca, ayrıca; Biontech ile ilgili haziran ayı için 30 milyon doz, temmuz ağustos eylülde de ciddi bir miktarın anlaşması yapıldığı bilgisini verdi.

Aşı kampanyasını güçlü yapmak istediklerini belirten Koca, "Aşılamada hedef, haziranda 18-20 yaş üstü herkese erişmek. Yerli aşıda faz 3 aşaması haziran başında, ağustos eylülde hazır olur" bilgilerini verdi. 

'Toplumsal bağışıklık haziran, temmuz aylarında'

Toplumsal bağışıklık konusunun haziran veya temmuz aylarında sağlanabileceğini, bunun eylül ayına kalmayacağını belirten Koca, haziran, temmuz aylarında, BioNTech aşısında 50 milyon rakamına ulaşacaklarını söyledi.

ANKA/AA