Uçurum kıyısında asılı kaldı, kalp masajıyla hayata döndürüldü

Uçurum kıyısında asılı kaldı, kalp masajıyla hayata döndürüldü
FETHİYE'de 70 metrelik uçuruma yuvarlanan ATV'den atlayarak, 20'nci metrede kayalıklara tutunan İngiliz turist 52 yaşındaki Careth Soden, mucize eseri hayatta kaldı. 2 saat süren kurtarma çalışmaları sırasında aşırı kan kaybeden...

FETHİYE'de 70 metrelik uçuruma yuvarlanan ATV'den atlayarak, 20'nci metrede kayalıklara tutunan İngiliz turist 52 yaşındaki Careth Soden, mucize eseri hayatta kaldı. 2 saat süren kurtarma çalışmaları sırasında aşırı kan kaybeden Soden'in kurtarılacağı sırada duran kalbi, kalp masajıyla yeniden çalıştırıldı.

İngiltere'den 1 haftalık tatil için 5 gün önce Fethiye'ye gelen Careth Soden, oğlu Scott Thomson Soden ile birlikte 2 ayrı ATV kiralayarak gezintiye çıktı. Soden, dün saat 16.00 sıralarında Boncuklu Koyu yolu Oyuktepe Mevkii'nde kontrolünü kaybettiği ATV ile 70 metrelik uçuruma doğru yöneldi. ATV'den atlayan Soden, 20 metre sonra kayalıklara tutunmayı başarırken, motosikler denize uçtu. Mucize eseri hayatta kalmayı başaran Soden, baş ve sağ omuzuna aldığı darbe nedeniyle kan kaybetmeye başladı. ATV ile takip ettiği babasının uçuruma düştüğünü gören Scott Thomson Soden, çevredekilerden yardım istedi. Çevredekiler durumu itfaiye ve polise bildirdi.

AKUT VE UMKE'DEN YARDIM İSTENDİ

Sevk edilen itfaiye erleri bellerine halat bağlayarak Soden'in tutunduğu kayalıklara indi. Aşırı kan kaybeden ve hareket etmekte zorlanan Soden'in kurtarılması için Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Fethiye ekibinden yardım istendi. Olay yerine önce AKUT, ardından Babadağ'da konuşlu UMKE ekibi geldi.

Halatlarla Soden'in yanına inen ekipler uçurumun en sarp noktasında kurtarma çalışmasına başladı. Sürekli oğlu Scott Thomson Soden'in ismini tekrarlayan yaralı turist, telsizden oğluyla konuşturuldu. Kurtarma ekibi sürekli su isteyen Soden'in dudaklarını ıslatarak susuzluğunu gidermeye çalıştı.

KURTARMA EKİPLERİ ZORLANDI

Soden'i bir an önce kayalıklardan çıkarmak isteyen kurtarma ekipleri kopan taşlar ve bölgenin dik oluşu nedeniyle zorlandı. Güçlükle sedyeye alınan ve sabitlenen Soden, itfaiye aracının vincine bağlandı. 2 saat süren bekleyiş ardından yaralı 20 metre mesafeden yukarı çekilmeye başlandı.

BİRKAÇ METRE KALA KALBİ DURDU

Birkaç metre kala UMKE ekibinden Mustafa Eren, Soden'in bilincinin kapandığını fark etti. Soden'in kalbinin durduğu anlaşılınca görevliler paniğe kapıldı. Kurtarma ekiplerine acele etmeleri için bağıran Eren, sağlık görevlilerinin hazırlık yapmasını istedi. Büyük bir hızla yola çıkarılan Soden'e sağlık görevlileri tarafından 10 dakika boyunca kalp masajı yapıldı. Babasının kurtarılmasını bekleyen Scott Thomson Soden, gelişmeleri korku dolu bakışlarla izledi.

KALP MASAJIYLA HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ

Kalbi tekrar çalıştırılan Soden ambulansa alınarak polis korteji eşliğinde Lokman Hekim Esnaf Hastanesi'ne götürüldü. Burada ilk müdahalesi yapılan Soden daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Soden'in yoğun bakım ünitesinde tedavisinin devam ettiği belirtildi.

"HIZLI DEĞİLDİ"

Scott Thomson Soden, babası ile birlikte dün sabah saatlerinde kiraladıkları ATV ile gezintiye çıktıklarını söyledi. 2 ayrı ATV ile Babadağ'ı dolaşıp Fethiye'ye döndüklerini anlatan Soden, fazla hızlı olmamasına karşın babasının virajı alamayarak kaza yaptığını anlattı. 8 yıldır Fethiye'ye tatile geldiklerini belirten Soden, büyük üzüntü yaşadığını kaydetti.

"ATV'DEN ATLADI VE KAYALIKLARA TUTUNDU"

Arkadaşlarıyla piknik yapıp manzara izlerken motosikletin uçuruma yuvarlandığını gören Durmuş Ünlükaya, "ATV virajı alamayarak uçuruma yuvarlandı. Sürücüsü ATV'den atladı ve 20 metre sonra kayalıklara takılı kaldı. Orada kaldığı için şanslı, aşağı uçsaydı ölebilirdi" dedi.

Görgü tanıklarından Arda Eren, Soden'in uçurumdan düşmesi halinde hayatta kalamayacağını söyledi. ATV'nin önce deniz kıyısındaki kayalıklara çarptığını anlatan Eren, "Kaza ile birlikte oğlu büyük panik yaşadı. Adamın arkasından kayalıklara indi. Sonra koşarak yukarı çıktı. Biz de hemen buraya gelip yardım istedik" diye konuştu.

Kayalıklardan denize düşen ATV ise kurtarma çalışmaları ardından tekneye çekilerek denizden çıkarıldı.