Türkoloji camiasının acı günü: Prof.Dr. Metin Arıkan hayatını kaybetti

Türkoloji camiasının acı günü:  Prof.Dr. Metin Arıkan hayatını kaybetti
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Arıkan, 55 yaşında yaşamını yitirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Arıkan yaşamını yitirdi.

Türk dünyası destancılık geleneği ve sözlü kültürü konusunda çok değerli çalışmaları olan Arıkan bugün Buca Hüdaverdi Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından memleketi olan Isparta’nın Uluborlu ilçesinde toprağa verilecek.

METİN ARIKAN KİMDİR?

19 Ocak 1969 yılında Isparta Uluborlu’da doğan Prof. Dr. Metin Arıkan, lisans öğrenimini 1994 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı.

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim dalı bünyesinde hazırladığı ''Köroğlu'nun Kazak varyantları'' başlıklı iki ciltlik teziyle 1999 yılında bilim uzmanı ve ''Kazak Sözlü Geleneğinde Arkaik Destanların Tiplojik Özellikleri'' başlıklı teziyle 2003 yılında doktor unvanı aldı.

2012 yılında Ege Üniversitesinde halk bilimi alanında doçent olan Metin Arıkan, 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde halk bilimi profesörü unvanını aldı.