İsviçre, Türkiye'yi ilk kez 'riskli ülkeler' listesine ekledi

İsviçre, Türkiye'yi ilk kez 'riskli ülkeler' listesine ekledi
Covid-19 kısıtlamaları bugünden itibaren geçerli olmak üzere gevşetilen İsviçre'de Federal Sağlık Dairesi Türkiye'yi ilk kez 'riskli ülkeler' listesine ekledi.

İsviçre federal hükümetinin aldığı kararın ardından ülkenin ikinci büyük kenti olan Cenevre'de restoran, kafe ve barların terasları ve açık alanları halka hizmet vermeye başladı. Kısıtlamaların gevşetilmesiyle dış mekanlarda 100, iç mekanlarda 50 kişiye kadar katılımla etkinlikler düzenlenmesine izin verildi. Güzel havanın ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte halk mekanlara akın etti. Etkinlikler esnasında maske takılması ve oturulması zorunlu kılındı.

Türkiye'de riskli ülkeler listesinde 

Öte yandan Federal Sağlık Dairesi (BAG), riskli ülkeler listesini güncelledi. Yeni listeye göre Türkiye, salgının başından bu yana ilk kez listeye eklendi.

10 gün karantina

Riskli ülkeler listesinden İsviçre'ye seyahat edenler, Covid-19 testi yaptırmış olsa ve testi negatif çıksa dahi karantina kuralına uymak zorunda. Yani bugünden itibaren Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edenler 10 gün karantinaya alınacak.

Karantina kuralını ihlal edenler ise 10 bin İsviçre frangına kadar para cezasına çarptırılabilecek.

16 kişi yaşamını yitirdi

İsviçre'de hafta sonu 4 bin 905 kişide Covid-19 vakası tespit edildi, 16 kişi yaşamını yitirdi.

Federal Sağlık Dairesi'nin verilerine göre salgının başından bu yana İsviçre ve Lihtenştayn'da 9 bin 824 kişi yaşamını yitirdi, virüs bulaşanların sayısı 646 bin 337'ye yükseldi.

 

Etiketler :