Türkiye'den AP Raporuna Tepki!

Türkiye'den AP Raporuna Tepki!
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda onaylanan 2014 Türkiye raporunu iade edeceklerini açıkladı.Avrupa Parlamentosu’nun 2014 yılı Türkiye raporunu kabul etmesini değerlendiren Bozkır, Türkiye’nin...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda onaylanan 2014 Türkiye raporunu iade edeceklerini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu’nun 2014 yılı Türkiye raporunu kabul etmesini değerlendiren Bozkır, Türkiye’nin üç unsurun yer alması halinde raporu kabul edemeyeceğini önceden parlamentoya bildirdiğini belirtti.

VE EN SERT RAPOR KABUL EDİLDİ

Bunların, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesi, PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması ve Türkiye’nin müzakere sürecini kesmeye yönelik ifadeler olduğunu anlatan Bozkır, 1915 olaylarıyla ilgili maddenin girmesinin raporu kendileri için kabul edilemez bir hale getirdiğini vurguladı.

AB Bakanı Bozkır, “Bu nedenle bu rapor AP tarihinde ilk defa Türkiye ile ilişkiler bağlamında Türkiye tarafından reddedilen, kabul edilemez addedilen bir ilerleme raporu olarak kayıtlara geçecektir” diye konuştu.

Bakan Bozkır, raporun Türkiye’nin daimi temsilcisine iletildiğinde iade edileceğini kaydetti.