Türkiye ilk tercih edilen ülke oldu: Saç ekimi için en çok Almanya'dan geliyorlar

Türkiye ilk tercih edilen ülke oldu: Saç ekimi için en çok Almanya'dan geliyorlar
Hem Avrupa ve Ortadoğu'ya göre uygun fiyatlar nedeniyle yabancılar saç ekimi için Türkiye'yi tercih ediyor.

Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı ve Saç Ekimi ve Saç Tedavileri Hekimi Dr. Servet Terziler, en çok Arapların ekime geldiği kanısının aksine saç ekimi için gelenlerin büyük bölümünü Avrupalıların oluşturduğunu söyledi. Terziler, şu an en çok Almanya'dan saç ekimi için gelindiğini belirtti. Almanya'yı Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya ve İspanya takip ediyor. Servet Terziler, "Avrupa'ya baktığınız zaman yaklaşık fiyatlar 5 bin ile 10 bin euro arasında değişiyor. Amerika'ya geçtiğiniz zaman rakamlar 15 bin dolara çıkıyor. Fakat ülkemize geldiğimiz zaman genellikle ortalaması yaklaşık 2 bin dolarlar civarında" dedi.

'Saç ektirmek için en çok Almanya'dan geliyorlar'

Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı ve Saç Ekimi ve Saç Tedavileri Hekimi Dr. Servet Terziler, Avrupa'da fiyatların çok fazla olmasından kaynaklı Türkiye'nin tercih edildiğini belirterek, "Türkiye saç ekiminin ilk ülkesi, saç ekiminde lider ülke. İstanbul da saç ekiminin baş şehri diyebiliriz. Bu süre, 2000'li yılların başına dayanıyor. 20 yılı aşkın süredir Türkiye'de saç ekim konusunda çok deneyim ve tecrübeler kazandık. Asıl nedenlerine gelince bu işi çok kaliteyi en uygun fiyata sunan ülkeyiz dünya çapında. Avrupa'ya baktığınız zaman yaklaşık fiyatlar 5 bin ile 10 bin euro arasında değişiyor. Amerika'ya geçtiğiniz zaman rakamlar 15 bin dolara çıkıyor. Fakat ülkemize geldiğimiz zaman genellikle ortalaması yaklaşık 2 bin dolarlar civarında. Neredeyse Amerika'nın Avrupa'nın dörtte bir beşte bir fiyatı. Siz bu uygun fiyatı kaliteyle sunduğunuzda dünya akın akın geliyor. Şu an en çok ülkelere bakıldığı zaman daha çok başı Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin başı çektiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

'Avrupa'da yaşayan Arapları gören Avrupalılar Türkiye'ye geldi'

Arapların yurt dışında Türkiye için reklam niteliğinde olduğunu ifade eden Terziler, "2010'lu yılların başında hep Araplar teveccüh etti. İstiklal Caddesi'nde saçı bandanalı Arapları gördük, sanki hep Araplar bize geliyor gibi oldu. Ama bu noktada Avrupa'da yaşayan Araplar, çok kaliteli hizmet yaptığımızı gördükten sonra Avrupa'nın kendi öz Almanı, öz Hollandalısı gibi ülkelerden akın akın geldiklerini görüyoruz. Avrupa'da yaşayan Arapları gören Avrupalılar Türkiye'ye geldi. Almanya'daki fiyatlar yaklaşık 5-6 bin euro bandına düştü. Çünkü yoğun bir şekilde Türkiye'den akım almaya başlayınca, 8-10 bin eurolar Almanya'da 5-6 bin euro bandına düştü. Ülkemizde hala ortalamaya bakıldığı zaman 2 bin euro fiyatlarında gibi yine yoğun akım çekmeye devam ediyoruz" dedi.

'Üç tane branştan birine sahip olmanız lazım'

Terziler, saç ekim uzmanı olabilmek için gereken şartları şöyle anlattı:

"Saç ekimi uzmanı olmak için kesinlikle ve kesinlikle Türkiye'de üç tane branştan birine sahip olmanız lazım. Ya medikal estetik hekimi olacaksınız, Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bir sertifika programıdır bu. İkincisi cildiye doktoru olmanız lazım. Üçüncüsü de plastik cerrahi olmanız lazım. Bu üç taneden bir tane diplomanız varsa siz saç ekim yapma yetkisine sahipsiniz demektir."

'İstediğim işlemi sadece Türkiye yapıyordu'

Hollanda'dan Türkiye'ye saç ektirmek için gelen Rein Hofman, "Ben oyuncuyum, kendimi ekranda kel gördüm ve beğenmedim. Bir saç ekim merkezi ile iletişime geçmem gerektiğini düşündüm. Bana Hollanda'da olmayan bir işlemden bahsetti. Ve bu kulağıma çok iyi geldi. İhtiyacım olan şey buydu ve bu işlemi sadece Türkiye yapıyordu. Bu nedenle Türkiye'ye geldim" dedi.