Türkiye Genelinde Tüm Emeklilere Ücretsiz Oluyor! SSK, Bağ-Kur ve Bütün Emeklileri Sevindirecek Gelişme

Türkiye Genelinde Tüm Emeklilere Ücretsiz Oluyor! SSK, Bağ-Kur ve Bütün Emeklileri Sevindirecek Gelişme
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye'de 17 milyona yakın emekliyi ilgilendiren bir düzenlemeye ilişkin bilgi mesajı paylaştı. 81 ilin tamamında geçerli olacak uygulama ile hem emekliler hem de emekli yakınları bazı hizmetlerden ücretsiz yararlanabilecek.

28 Şubat 2023 tarihinde TBMM'den geçen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) dfüzenlemesiyle birlikte Türkiye'deki emekli sayısı 17 milyona yaklaşmış durumda. Bu özellikleriyle ülkenin en kalabalık sosyal grubunu oluşturan emekliler, aldıkları düşük aylıklar nedeniyle ise sosyal hayatın birçok bölümünden eksik kalmaya devam ediyor.

Sağlık hizmetlerinden de tamamıyla yararlanamayan emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dikkat çeken bir mesaj yayınladı.

kaplica2.jpgMİLYONLARCA EMEKLİYE ÜCRETSİZ OLACAK

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen yaş grubu arasında 55 yaş ve üstü vatandaşlar bulunuyor. Yaşlı yurttaşların talepleri sonucunda harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) verdiği talimat ile sağlık sistemlerinde kapsamlı bir değişikliğe gidilmesini istedi. Bu doğrultuda emekliler için ücretsiz olarak verilecek sağlık uygulamasının kapsamı çizildi.

lira33.jpgFİZİK TEDAVİ VE KAPLICA HİZMETLERİ ÜCRETSİZ OLACAK

Özellikle fizik tedavi gibi pahalı tedavi türlerinde yaşanan talep yoğunluğuna alternatif oluşturması adına kaplıca tedavileri Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine dahil edildi. Bu değişiklikle birlikte SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı olması fark etmeksizin tüm emekli vatandaşlar, Türkiye'nin 81 ilinde kaplıca hizmetinden parasız şekilde faydalanabilecek.

BAŞVURU SONRASI 6 AYLIK HAK TANINACAK

Alınan karar sonrası kaplıca tesislerinde yoğun ilgi yaşanabileceğini düşünen yetkililer, hizmetin eksiksiz şekilde yürütülebilmesi amacıyla uygulamayı şarta bağladı. Tüm ödemeleri SGK tarafından karşılanacak uygulamadan yararlanabilmeniz içinse yapmanız gereken şey ise oldukça basit... Alınacak sağlık raporu doğrultusunda başvuru yapan emekli vatandaşlar, uygun bulunmaları halinde söz konusu kaplıcadan 6 ay boyunca ücretsiz şekilde yararlanabilecek. 6 ayın sonunda ise tedavinin devam edip etmediği doğrultusunda yeni bir rapor ihtiyacı ortaya çıkacak.

kaplica3.jpgEMEKLİLERİN YAKINLARINA DA ÜCRETSİZ OLACAK

Herhangi bir sağlık kurumundan en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı hekim tarafından sağlık kurulu raporu almak, kaplıca hizmetinden faydalanabilmek için yeterli olacak.

Üstelin hizmete sunulan uygulama, ileri yaşlı emeklilerin de yararlanacağı düşünülerek refakatçileri de kapsayacak şekilde hayata geçirilecek.