'Turistler hakkını helal ederse belki cennete giderler, biz etmiyoruz'
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.05.2021 21:52

'Turistler hakkını helal ederse belki cennete giderler, biz etmiyoruz'

17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşmeye geçildi. Normalleşme sürecinde de kafe ve restoranların sadece paket servis yapacağı kararlaştırılırken esnaf ve garsonlar duruma tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan normalleşme kararlarının ardından esnaf ve garson olarak çalışanlar, yapılan açıklamaya tepkilerini dile getirdiler. 

Ankara'da garson olarak çalışan Özcan Öztürk, "Umudumuz vardı, açılma olmuyormuş. Turistler hakkını helal ederse belki cennete giderler, biz hakkımızı helal etmiyoruz" diye sitem etti. İki yıldır işsiz olan Murat Vural, "Oyumu AKP’ye veriyordum, şimdi tereddütteyim. Ben hakkımı kimseye helal etmiyorum, haklarımı alamıyorum ki helal edeyim" dedi. 

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Öztürk, kapanma sürecinde verilen desteğin az olduğunu söyledi. "Turistler hakkını helal ederse belki cennete giderler, biz hakkımızı helal etmiyoruz" ifadelerini kullandı. 17 gündür evden çıkmayan Döne Akyüz ise "Çok sıkıldım, rahatsızız. Dışarı çıkamıyoruz" dedi. 

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park'ta İranlı turist Azar, "Biz gezebiliyoruz ama her yer kapalı, hiç kimse dışarıda değil. Bir aydır Ankara’dayım daha önce İstanbul’daydım. Karantinadan önce geldim ve kaldım" diye konuştu. "Karantina hiç iyi geçmedi. Esnaf mağdur, insanlar mağdur. Ne esnafa yardım ettiler ne vatandaşa yardım ettiler" diyen emekli, "üniversitede okuyan bir çocuğu olduğunu ve aldığı paranın yetmediğini" dedi. 

Emekli vatandaş, "Bu insanlar ne yiyecek hiç düşünmüyorlar, gündemi değiştirmek dertleri. Mafya davası çıkardılar gündemi değiştirmek için" sözleriyle tepki gösterirken, "Hiç kendilerinde hata bulmuyorlar. ‘Biz şurada hatalıyız’ desinler artık yeter" sözleriyle tepki gösterdi.  

'Turist geziyor, bizim halkımıza virüs var' 

Emekli Hamza Tekin, "Milletin hali perişan. Turist dışarıda geziyor virüs yok, bizim halkımıza virüs var.  Turistlerde virüs yok mu?" sözleriyle iktidar kararlarını eleştirdi. Kademeli normalleşme kararlarıyla ilgili, "Bu virüs gece mi çıkıyor, virüs sokaklarda ramazan davulcusu mu oldu?" diye soran Tekin, "Milleti bu hale düşürdüler, herkesin psikolojisi bozuldu hakkımı ne diye helal edeceğim?" sözleriyle sitem etti. 

Tekin "Kafeler kapalı, alışveriş merkezleri açık. Zengini zengin ediyorsunuz fakirleri iyice öldürüyorsunuz" diyerek, şu sözlerle tepki gösterdi:

Millete üç beş kuruş getiriyorlar, şunu, bunu yapıyoruz diyorlar. Üç kuruş zam yapıyorlar, beş kuruş geri alıyorlar. Enflasyon yüzde 13,14 diyorlar bize göre enflasyon yüzde 50’yi geçti. Bir zeytinyağı olmuş 70 milyon, neyi helal edeyim? Bunların halka verdikleri maaşla iki gün idare etsinler gelsin kendi maaşımı da vereceğim. 5 yaşındaki çocuğa da sorsan artık neyin ne olduğunu biliyor.

'Oyumu AKP'ye veriyordum, tereddütteyim'

İki yıldır işsiz olan üç çocuk babası Murat Vural, hakkını helal etmediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:  

17 günlük kapanma sıkıntıyla geçti. Devlet bin lira verecekti, vermedi. Vatandaşın verdikleriyle geçiniyoruz. Oyumu AK Parti’ye veriyordum şimdi tereddütteyim. Burada AKP, CHP, HDP diye bir şey yok burada geçim sıkıntısı var. Ben hakkımı kimseye helal etmiyorum, haklarımı alamıyorum ki helal edeyim.

 

Gündem