Halk TV Canlı Yayın
Tren faciası şüphelilerinden şok ifadeler: Eğitimini almadım!
Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası ile ilgili gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden hareket memuru Sinan Y

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası ile ilgili gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden hareket memuru Sinan Y. savcılık ifadesinde, "Daha önce risksiz ve insan faktörü daha az kullanılmak suretiyle işleyen sistemin değiştirilmesiyle trenlerin kabul ve sevk işlemlerini tamamen makasçının çalışmasına, özverisine bağlayan yönetimin gerekli önlemi almayarak sorumlu olduğunu düşünüyorum" dedi. Makasçı Osman Y. de savcılık ifadesinde, "Elektrikli makas işleyişini görmedim, eğitimini de almadım. Bilmediğimi üstlerime söyledim" ifadelerinde bulundu.

Şüphelilerin savcılık sorgularında suçlamayı kabul etmediği ve yönetmelikteki talimatları yerine getirdiklerini söyledikleri belirtildi. Hareket memuru Sinan Y. ifadesinde, yönetimi suçladı.

Sinan Y., gündüz mesaisinde 10, gece mesaisinde 14 saat çalıştıklarını, kaza günü saat 18.00'de iş başı yapıp, saat 08.00'e kadar çalıştığını söyleyerek, "Daha önce risksiz ve insan faktörü daha az kullanılmak suretiyle işleyen sistemin değiştirilmesiyle trenlerin kabul ve sevk işlemlerini tamamen makasçının çalışmasına, özverisine bağlayan yönetimin gerekli önlemi almayarak sorumlu olduğunu düşünüyorum" dedi.

İŞTE MAKASÇININ İFADESİ

Ankara'da, 9 kişinin yaşamını yitirdiğ tren kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen makasçı Osman Y., savcılık ifadesinde, olay günü saat 05.00 sıralarında, hareket memuru Sinan Y.'nin talimatıyla kılavuz lokomotifin 8'inci yoldan H1'i takiben gitmesi için makası tanzim ettiğini söyledi.

Osman Y., "Daha sonra akşamdan 12'nci yolda olan saat 06.10 İstanbul trenini hareket memurunun talimatıyla H1'e tanzim edip gönderdik. Saat 06.50 Eskişehir treni boş olarak geldi. Hareket memurunun talimatıyla makasını tensip edip 13'üncü yola aldım. Bu treni yola alırken 12'nci yol başındaki makas buzlandığı için iğne ucu oturdu; ancak kilitleme yapmadı. Ben de hareket memuruna bu durumu bildirdim. Treni yavaş hareketlerle yola yerleştirdik" dedi.

'EĞİTİMİNİ ALMADIM'

Osman Y., Ankara- Konya hattındaki Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) hareketiyle ilgili ise şunları söyledi:

"Gece en son gelip 11'inci yolda park halinde olan saat 06.30 Konya trenini, hareket memurunun H1'den sevk etmem talimatı üzerine panodan elektrik kontrollü 'S' makası, yeşil renkli butona basarak H1'e geçirdiğimi hatırlıyorum. Ancak yoğunluk nedeniyle hareket kontrol memuru Sinan Y.'ye bunu yaptığımı teyit ettiğimi hatırlamıyorum. Ben panodan elektrik kontrollü makasın işleyişini daha önce görmemiştim, eğitimini de almadım. Sadece 9 Aralık 2018 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle bu makasın önemi arttığı için 8 Aralık 2018 tarihinde servis müdür yardımcısı olarak bildiğim Ergün beye bu makasın kontrolünü bilmediğimi söyledim. 'Sen S makasın işlevini yapmazsın, öbür makaslara bakarsın' dedi. Ben yine de kendisine sordum. O da bana anlattı. Ancak gece nöbetinde tek başına kalınca ne olacağı konusunda herhangi bir şey söylemedi. Zira o gece nöbetinin tek kişi tutulduğunu bilmiyordu. Ben de nöbete girdiğim ilk gün olan 9 Aralık günü öğrendim. Çalışma takvimimi ve mesaimi YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı belirler. Görev yaptığım süre içinde hiç gelip beni kontrol etmedi."

HAREKET MEMURU SİNAN Y.: TEYİT ALDIĞIMI HATIRLIYORUM

Hareket memuru Sinan Y. ise ifadesinde, "Meydana gelen olayda, tren makinistleri 11'inci yolda hareket ettikten sonra 'S' makas değişikliği ile H1'e girmesi gerekirken, makas değişikliği yapılmadan H2'ye girdiğini görmeleri gerekmesine rağmen neden bu konuda benimle iletişime geçmediklerini bilmiyorum. Tren teşkil memuru da (makasçı) bana trenin H1'den başka H2 hattına geçtiğine dair herhangi bir bildirimde bulunmadı. Ben tren teşkil memuru Osman Y. ile GSMR konuşmasıyla teyit aldığımı hatırlıyorum. Bu konuşma kayıtlarında da mevcuttur. Benim olayın meydana gelişinde herhangi bir kusurum yoktur, isnat edilen suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

DHA

İlgili Haberler