TGC'den tutuklanan 16 gazeteciye Basın Özgürlüğü Ödülü

TGC'den tutuklanan 16 gazeteciye Basın Özgürlüğü Ödülü
TGC'nin her yıl kişi ve kurum dalında verdiği “Basın Özgürlüğü Ödülü” belli oldu. 2022 TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri, tutuklanan 16 Kürt gazeteciye layık görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından beri her yıl kişi ve kurum dalında “Basın Özgürlüğü Ödülü” veriyor. Seçici Kurul, 5 Temmuz 2022 Salı günü saat 14.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplanarak karar verdi.

Kişi dalındaki ödüle 8 Haziran'da gözaltına alınıp 16 Haziran'da tutuklanan 16 Kürt gazeteci layık görüldü. Evrensel'in aktardığına göre karar, şu ifadelerle açıklandı:

"Siyasette seçim söylemlerinin yaklaştığı bir dönemde yurttaşların haber alma hakkını engellemek, tek tip gazeteci, tek tip haber yaratma amacıyla tutuklanan 16 Kürt gazeteci; Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ile Zeynel Abidin Bulut’un şahsında mesleklerini yapmaları engellenen tüm gazetecilerle, tutuklu gazetecilere…"

Kurum dalındaki ödüle, Sansür Yasasına Karşı Direniş ve Dayanışma layık görüldü. TGC, ödülün, "İktidarın TBMM gündemine getirdiği; sansürü ve otosansürü daha da derinleştirecek, basınla birlikte toplumsal muhalefeti de susturmayı, korkutmayı ve hapsetmeyi hedefleyen yasa teklifinin geri çekilerek 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ertelenmesini sağladığı" için verildiğini belirtti.

Ödüllerin veriliş tarihi daha sonra açıklanacak.

Etiketler :