Tutuklu Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz Tahliye Edildi! Erdoğan ile Özel Görüşmesi Sürerken...

Tutuklu Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz Tahliye Edildi! Erdoğan ile Özel Görüşmesi Sürerken...
CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'e teleferik kazasını duruşmasında tahliye kararı çıktı. Kocagöz'e yurtdışı çıkış yasağı verildi.

Antalya'da 12 Nisan’da meydana gelen 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazasının ilk duruşmasında tutuklu yargılanan CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tahliye oldu.

Kocagöz'e yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

KOCAGÖZ'ÜN SAVUNMASI

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz savunmasının başlangıcında teleferik kazasında yaşamını yitiren Memiş Gümüş'ün ailesine başsağlığı diledi.

Kocagöz, “Bakımların eksik olduğu iddiasını kabul etmiyorum. 28 Kasım 2023 tarihinden sonra görevde olmadığımdan suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

28 Kasım 2023 tarihinde ANET A.Ş genel müdürlüğü görevinden Kepez Belediye Başkanlığı adaylığı için istifa ettiğini söyleyen Kocagöz, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“Yönetim kurulu istifamın kabulüne karar verdi. Yeni yönetim kurulu başkan ataması yapıldı. Yetki devrini benim yapmışım gibi gösterilmesi hatalıdır. Sosyal güvenlik kurulundan çıkışımın ardından bir ücret almadım. Ticaret gazetesine geç başvurulmasında bir tasarrufum yoktur. Şirkete yaptırılan bakımlarda eksiklik olduğu iddiası için ise 28 Kasım 2023 tarihinden sonra görevde olmadığımdan bu iddiayı kabul etmiyorum. Kaza tarihine kadar 4 ay 17 gün geçmiş. Bu süre zarfında 137 gün günlük, 18 haftalık 4 ay aylık bakım ve aylık ağır bakılar yapıldı. Bu durumda geçmişe yönelik şahsımın suçlanması hatadır. Önceki yıllarda bakım listesi karşılanmıştır. Megatower ile çalışanlarının yetkisiz ve belgesiz çalışması doğru değildir. Mühendis değilim, bir yöneticiyim. Yöneticiler işi ehline devreder. 2017'den beri bu firmayla çalışılmıştır. Bizim şirket olarak bakmamız gereken şey, sertifikasyon olarak ISO belgesi gereklidir. Bilirkişi raporunu okudum. 'Ne yapsaydım da bu kazayı önleyebilirdim' diye düşündüm ama bir sorumluluğum yok. Takdir mahkemenin. 35 yılık devlet memurluğunun 25 yılını yönetici olarak yaptım. Bugüne kadar başımı öne eğecek hiçbir şey yapmadım.”

NE OLMUŞTU?

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluğun yaşandığı teleferik tesisinde 12 Nisan'da meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2'si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi ise AFAD'ın koordinesinde yaklaşık 22,5 saat süren çalışmaların sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5'i tutuklanmıştı.