Tekin AKP'nin Çetelerini Saydı

Tekin AKP'nin Çetelerini Saydı
Gürsel Tekin'den Davutoğlu'na çete yanıtı...Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun " Karşımızda dörtlü bir çete var" sözlerine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin sert tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu'nu 'Eş Başkan' olarak niteleyen...

Gürsel Tekin'den Davutoğlu'na çete yanıtı...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun " Karşımızda dörtlü bir çete var" sözlerine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin sert tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu'nu 'Eş Başkan' olarak niteleyen Tekin, " Bir kere bizim fıtratımızda çeteleşme yoktur çok şükür. Ama sizin çeteleşmelerinizi sayayım mı Davutoğlu. Bir, kupon arsa çeteleri. İki, imar çeteleri. Üç, beton lobisi çeteleri.Dört, ihale çeteleri. Beş, enerji ihale çeteleri. Sizin çetelerinizi saymakla bitiremem. Dün yazdım, 51 tane farklı çete var. Ama hala siz çete başkanı olamadınız. Çünkü size çete başkanlığını vermiyorlar sayın Davutoğlu" diye konuştu.

"İMAR ÇETELERİ İSTANBUL'DA 100 MİLYAR DOLAR RANT ELDE ETTİ"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP genel başkan yardımcıları Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ile Mehmet Bekaroğlu seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'da bazı ilçeleri gezdi. Zeytinburnu'ndaki 16/9 kuleleri önünde konuşan Gürsel Tekin, "İstanbul'da önemli çeteler var, özellikle imar çeteleri. Bu imar çetelerine uğramadan hiçbir şey yapılmamaktadır. Bu çeteler sadece İstanbul'da 100 milyar dolar rant elde ettiler. Bunların hepsi bizde belgeli, bilgili" dedi.

"SİZE ÇETE BAŞKANLIĞINI VERMİYORLAR"

Gürsel Tekin ve beraberindeki genel başkan yardımcıları önce Zeytinburnu'nda ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava kahvaltısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Tekin, ' Eş Başkan ' olarak nitelediği Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çete benzetmesine sert tepki gösterdi. Tekin " Bir kere bizim fıtratımızda çeteleşme yoktur,çok şükür. Ama sizin çeteleşmelerinizi sayayım mı Davutoğlu. Bir, kupan arsa çeteleri. İki, imar çeteleri. Üç, beton lobisi çeteleri. Dört, ihale çeteleri. Beş, enerji ihale çeteleri. Sizin çetelerinizi saymakla bitiremem. Dün yazdım, 51 tane farklı çete var. Ama hala siz çete başkanı olamadınız. Çünkü size çete başkanlığını vermiyorlar sayın Davutoğlu" diye konuştu.

16/9 KULELERİ ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

Tekin ve beraberindekiler burada partilileri selamladıktan sonra Esenler'e hareket etti. Zeytinburnu'nda, yapılmasından sonra tartışmalara neden olan 16/9 kulelerinin önünde parti otobüsünün üstüne çıkan Tekin, basın mensuplarına açıklama yaptı. Kuleleri gösteren Tekin, "Burası tarihi bir yarımada ve İstanbul için çok önemli bir yeri var. 3 bin yıllık İstanbul tarihinde kimse cesaret edip tahrip edememiştir. Ama bir iktidar gelmiş çeteleşmiş ve çeteleşirken de, olağanüstü bir tahribat yaratmış" dedi.

"BURASI RANTIN SEMBOLİK YERLERİNDEN BİRİSİ"

Kulelerin yapıldığı alanın TMSF'ye ait bir yer olduğunu belirten Tekin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenerek, "Cesaretin varsa buranın kaç paraya satıldığını ve hazine olarak sana kaç para geldiğini açıkla. İkincisi buranın imar uygulamaları 9-10 emsal nasıl oldu? Davutoğlu 'çeteleşme' diyor ya, tam da AKP çeteleriyle oldu. Yani İstanbul'da önemli çeteler var, özellikle imar çeteleri. Bu imar çetelerine uğramadan hiçbir şey yapılmamaktadır. Bu çeteler sadece İstanbul'da 100 milyar rant elde ettiler. Bunların hepsi bizde belgeli. Eski Başbakan'a gönderdim, yeni Başbakan'a da isterse en kısa sürede göndereceğim. Göndereceğim belgede bu çeteleşme, imar lobisi, beton lobisi nasıl çalışıyor onu net bir şekilde görebilir. Ama Sayın Davutoğlu'nun bu çeteyi dağıtmaya asla gücü yetmeyecektir" dedi.

Tekin, binalarla ilgili Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaşadığı tartışma ile ilgili de, "Ben 'tıraşlayamazsınız' dedim. 'Burada AKP'lilerin daireleri var' dedim. Bize 'iftiracı' dediler. Ve burada bakanın, belediye başkanının, yedi sülalelerinin daireleri olduğu ortaya çıktı. Bunu kamuoyu da öğrendi. Demek ki biz iftiracı değilmişiz. Burası rantın sembolik yerlerinden birisidir" dedi.

"TOPLUMUN TÜM ALANLARINDA BASKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Mursi'ye idam cezası verilmesi sonrası bir haberinden dolayı Hürriyet Gazetesi'ni suçlamasıyla ilgili soru üzerine Tekin, "Sadece Hürriyet Gazetesi'nin üstünde baskı yok ki. Toplumun tüm alanında baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar tüm gazeteleri ve televizyonları esir aldıkları gibi Hürriyet Gazetesi'ni de esir almaya çalışıyorlar. Ama Hürriyet'ten bir beklentimiz var. Hürriyet halk gazetesi, dik durmalı, teslim olmamalı. Ben Hürriyet'teki aydınların cesur olacağına inanıyorum" dedi.

ESENLER'DE AK PARTİ VE MHP SEÇİM STANDLARINA ZİYARET

Esenler Dört Yol Meydanına gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP genel başkan yardımcıları Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ile Mehmet Bekaroğlu halkla tokalaştı. Bir kağıt toplayıcısının topladığı kutulara ellerine alıp gazetecilere poz veren CHP'liler meydanda bulunan partilerin seçim standlarına da uğrayıp başarılar diledi.