TCDD'de soygun: 600 bin TL haksız kazanç sağladılar

İzmir Aliağa'da, TCDD Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde bulunan 52 bin 284 metrekarelik iki arazi, yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere bir firmaya kiralandı. Firma arazileri sözleşmeye aykırı şekilde başka şirketlere taşımacılık, yükleme, boşaltma, emtia depoculuğu ve lojistik hizmetleri karşılığında toplam 638 bin TL bedelle kiraladı.

İzmir'de TCDD Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Biçerova Gar Şefliği mevkiinde yer alan 40 bin metrekarelik alan 2015'te, Nemrut Körfez İstasyonu Çakmaklı mevkiindeki 12 bin 284 metrekarelik alan ise 2017'de demir yolu yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere kiraya verildi.

Biçerova için 29 bin 334 TL, Çakmaklı mevkisindeki alan için ise 12 bin 284 TL kiralama bedeli ödeyen firma, toplamda 52 bin 824 metrekare olan iki araziyi, sözleşmeye aykırı olarak başka şirketlere taşımacılık, yükleme, boşaltma, emtia depoculuğu ile lojistik hizmetleri karşılığında toplam 638 bin TL bedelle kiraladı.

Sayıştay raporlarına yansıdı

Firmanın iki araziyi başka şirketlere kiralayarak aylık 596 bin TL haksız kazanç elde ettiği, Sayıştay'ın 2021 yılı raporlarına da yansıdı. Sayıştay raporunda şu tespitler yer aldı:

"Firmanın sözleşmeye aykırı olarak daha fazla alan kullandığı görülmüştür. Sözleşmenin kurulma amacı demir yolu yük taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi olduğundan, ilgili alanlar bu hizmeti gerçekleştirecek firmalara doğrudan verilmektedir. Sözleşmelerde ve TCDD Hizmet Tarifesi'nde ilgili alanı firmanın kendisinin kullanma zorunluluğu vardır. Kiracı firma, ilgili alanları kullanma bedeli olarak Taşımacılık AŞ'ye aylık 29.334 artı 12.284 TL öderken hiçbir faaliyette bulunmadan ilgili alanları başka firmalara kullandırarak ayda 49.520 TL artı 121.680 TL artı 25.000 dolar gelir elde etmektedir."

'Kimlere peşkeş çekildi?'

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerine seslenerek "Bu alan üzerinden haksız kazanç sağlayanlar kimler? Bu nasıl bir soygun" dedi. Sertel, şöyle devam etti:
"Buradan sormak istiyorum. Nasıl bir soygundur bu? Nasıl bir vicdandır bu? Üçüncü tekil şahısları zengin ederken kamu iktisadi teşebbüslerini, Devlet Demiryolları’nı zarara uğratmak; nasıl bir bulgudur, nasıl bir Sayıştay raporudur bu? Sayıştay müfettişleri, bütün zorlamalara, baskılara rağmen böyle bulguları bulup çıkartabiliyor. Bu, devede kulak misalidir. Türkiye'de gerçekten Sayıştay müfettişleri özgürce denetim yapabilse inanılmaz derecede yolsuzluklar vardır. Bu alan birilerine peşkeş çekilmiştir. Devlet Demiryolları Genel Müdürü'ne soruyorum. Bu alanı kime peşkeş çektiniz? Bu alan üzerinden ayda 600 bin liraya yakın haksız kazanç sağlayanlar kimler? Bu paradan bir gelir paylaşımı yapılıyor mu? İnanılmaz derecede büyük yolsuzlukların olduğu Devlet Demiryolları'nda yeni bir yolsuzluk ve usulsüzlükle karşı karşıyayız. Bunların hesabını mutlaka soracağız. Gün gelecek, devran dönecek, mutlaka bu soyguncular halka hesap verecek."

Kaynak:ANKA

Etiketler :