Tarihi Topçu Karakolu korku saçıyor

İstanbul Sarıyer 'de 1911'de inşa edilen tarihi Topçu Karakolu, madde bağımlıların meskeni haline geldi. Yıkılma tehlikesi altında da olan tarihi bina mahalle sakinlerine büyük endişe yaşatıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Haziran 2021 12:01
Tarihi Topçu Karakolu korku saçıyor

1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından yaptırılan ve konum bakımından İstanbul Boğazına hakim olan Karakolun, 1958 yılına kadar 3. Kolordu Komutanlığı tarafından karakol olarak kullanıldı. Karakolun taşınmasının ardından tarihi bina 1958-1980 yılları arasında askeri lojman olarak kullanıldı. Zaman içerisinde iki katlı binanın içerisindeki ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi.

aw354452-03.jpg

Mahalle sakinlerinin iddialarına göre ise madde bağımlısı kişilerin burayı mesken tuttuğu öğrenildi. Çürümeye terk edilen binanın çöken ikinci katı mahalle sakinlerini yıkılma korkusuyla tedirgin ediyor.

aw354452-04.jpg

Uzun yıllardır tarihi eski karakolun bulunduğu mahallede oturan Engin Arslan, “Ben burada 50 seneden fazla oturuyorum. Burası eskiden mektepmiş yaşlılarımız okumuş. Sonra karakol olarak kullanılmış. Ben 68 kuşağıyım, 75'lerde askeri lojman olarak kullanıldı arkadaşlarım da vardı. Babaları Subay kendileriyle birlikte gelir giderlerdi. Daha sonra sivil memurlara verildi burası ondan sonrada kendi haline terk edildi, metruk bir bina olarak kaldı. Malum meçhul insanlar içeri giriyorlar, uyuşturucusundan tutun, alkolüne kadar gördüğümüz kadarıyla bunlar var. Bunun içinde de başka şeyler dönüyordur. Şimdi biz onu zamanında otururken de biliyorduk ki, ara katlardan aşağıya tozlar dökülüyordu ve bu dediğim olay 75'lerden bahsediyordum. Şimdi geldik 2021'e içerinin ve dışarının hali meçhul yani eski bir bina ama içerisi kötü" şeklinde konuştu.

aw354452-02.jpg

'Evime 3 defa hırsız girdi'

Diğer bir mahalle sakini olan Filiz Hanım, “Ben buraya geldiğimde asker oturuyordu. Ondan sonra burası harabeye döndü. Şimdi buraya uyuşturucu kullanan gençler geliyor. Buranın içi zaten döküldü şimdi içinde köpekler kalıyor. Restore edilmesini isterdim daha güzel olurdu. Ben burada oturuyorum benim evime 3 defa hırsız girdi" ifadelerini kullandı.

İHA