Taksiye Dev Zam Mı Geliyor? İBB'den Açıklama Var!

Taksiye Dev Zam Mı Geliyor? İBB'den Açıklama Var!
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yüzde 65 oranında taksimetre zam talebinde bulundu. Aksu’nun bu teklifi, önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) gündeminde henüz bulunmuyor.

Ağustos ayında İstanbul’da taksiler dahil toplu ulaşıma zam geldi. Gelen zamma göre; tam bilet 9,90'dan 15 TL'ye, öğrenci 4,83'ten 7,32 TL'ye çıktı, metrobüs 22,25 TL'ye, taksi açılış ücreti 19,17 TL'ye indi-bindi ücreti 70 TL'ye yükseldi. Aksu, bu zammı beğenmediğinden dolayı, salonu terk etmişti. Üç ayın sonunda İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İBB’nin kapısını yüzde 65’lik zamla yeniden çaldı.

ZAM İÇİN YIL SONU İŞARET EDİLDİ

İBB’ye yüzde 65 oranında taksimetre zam talebinde bulunan taksicilerin bu talebi, önümüzdeki günlerde UKOME’nin gündeminde henüz yok. Halktv.com.tr'ye konuşan İBB’li yetkili, olası bir zam olursa yıl sonunu işaret etti ve “Altı ayda bir kez zam gündemi ile toplanıyoruz. Üç ay oldu zam yapalı, zam talebi henüz gündemimizde yok. Gelse bile kabul etmemiz mümkün değil”

ZAM İÇİN ÜÇ KRİTER VAR

Altı ayda bir kez zam yapıldığını ifade eden yetkili, yüzde 65 rakamını anlamsız buldu. İBB, toplu ulaşıma zam yaparken, enflasyon, asgari ücret ve akaryakıt zamlarını dikkate alarak zam yapıyor.

Öte yandan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, de katıldığı canlı yayında, Aksu’nun zam talebinin gündemlerinde olmadığını söyledi.