Taksim Esnafının 1 Mayıs'ı... ''Bizim İşçi Bayramımız Yok''

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla olası eylemlere karşı alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde Taksim'e çıkan yollar kapatıldı. Taksim Meydanı ise bariyerlerle çevrilirken, İstiklal Caddesi'nde sessizlik hakim oldu. Meydana giriş çıkışlar yasak olmasına rağmen Taksim esnafı işlerinin başındaydı.

Taksim Meydanı'nda 16 yıldır dönercide çalışan Emre Öztürk, "İşçi Bayramı mübarek olsun. Gönül isterdi ki meydan açılsın ve şenlikler olsun ama devletimiz böyle bir karar aldıysa buna saygı duyuyoruz. Biz yine işimizin başındayız. Bizim için işçi bayramı yok, biz çalışıyoruz. Bugün Yenikapı'dan buraya yürüyerek geldim. Zaten her türlü olayda ilk Taksim nasibini alıyor, kapanmalar Taksim'de oluyor. Böyle olunca işlerimiz düşüyor ama yapacak bir şey yok, karar böyleyse saygı duyuyoruz" dedi.

taksim-esnafi-bizim-isci-bayramimiz-yok-47899-8.jpg

'İŞLER DÜŞTÜ AMA YİNE TURİSTLER VAR'

Taksim'in 25 yıllık esnafı Fahrettin Çakmak da "Gıda sektöründe olduğumuz için mecbur çalışmak zorundayız, bayram olsa da bu millet bir şey yiyecek sonuçta. İşler düştü ama yine turistler var, sıkıntı yok. Herkesin İşçi Bayramı kutlu olsun. İsterdik ki bu kapanma olayı olmasın, herkes kardeş gibi özgürce bayramını kutlasın ama bazı sıkıntılar oluyor. Devlet de önlem almak zorunda kalıyor" diye konuştu.

taksim-esnafi-bizim-isci-bayramimiz-yok-47899-9.jpg

YILGIN: ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ, ÇALIŞMADAN GEÇİNEMEYİZ

20 yıldır esnaflık yapan Alaattin Yılgın ise "İşimiz bu, çalışmak zorundayız. Çalışmadan geçinemeyiz. 1 Mayıs'ta işimizin başına geldik, çalışıyoruz. Yapacak bir şey yok. Meydan kapatıldı ama turistlere açık" dedi.

taksim-esnafi-bizim-isci-bayramimiz-yok-47899-10.jpg

taksim-esnafi-bizim-isci-bayramimiz-yok-47899-7.jpg

taksim-esnafi-bizim-isci-bayramimiz-yok-47899-1.jpg