Taksilerde 'Panik Butonu' Dönemi Başlıyor

İBB tarafından prototipi tamamlanan taksilerde panik butonu hayata geçiyor. Hem sürücüler hem de yolcular için aktifleşecek olan buton sayesinde daha güvenli yolculukların yapılacağı öngörülüyor.

Korkunç taksici cinayetlerine önlem kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen panik butonu projesi sevindirdi.

Taksi sürücülerinin yaşadığı saldırılar ve öldürülme olaylarının önüne geçilebilmesi için daha önce İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından bir prototip tanıtılmıştı. Bu prototipte panik butonu taksicilerin hayatını güvence altına alıyor, riskleri minimuma indiriyor.

Konuyla ilgili konuşan taksici Birol Güneş, "Bu sistemde yolcu ile araba içerisinde herhangi bir münakaşaya girdiğinde, panik butonu var. Bu panik butonuna bastığınız zaman "TAKSİ S.O.S' diye yanar. Böylece emniyet birimlerine ve 153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ihbar ediliyor. İhbar edildiğinde de en yakındaki ekipler polis ise polis, jandarma ise jandarma olay yerine gelip müdahale ediyor" dedi.

Taksici Necati Kara ise, "Biz taksiciler için biliyorsunuz can güvenliğimiz sıkıntıda oluyor. Her türlü müşteri ile karşı karşıya geliyoruz. Bu sistem bence çok güzel" ifadelerini kullandı.

Panik butonu uygulaması 1 Haziran 2024 itibarıyla kapsamlı olarak denenmeye başlandı. Taksiler panik butonu sitemine dahil olmak için randevu oluşturacak. Kısa süre içerisinde İstanbul'daki tüm taksilerin sisteme entegre edilmesi planlanıyor. Ayrıca sürücüler gibi yolculara yönelik de panik butonu yer alacak. Olası bir tehdit anında basılan panik butonu sayesinde olay yerine kolluk kuvvetleri intikal edecek.

Kaynak:DHA