Suruç Katliamı'nın 11'inci duruşmasına çağrı

Hukuk örgütleri tarafından oluşturulan Suruç İçin Adalet Platformu, yarın Şanlıurfa Hilvan’da görülecek 11. duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2019 22:31
Suruç Katliamı'nın 11'inci duruşmasına çağrı

İstanbul Barosu Kültür Merkezi’nde dün yapılan açıklamaya Suruç katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları, Demokrasi için Hukukçular’dan Yıldız İmrek, Özgürlük için Hukukçular Derneği’nden İbrahim Bilmez, Sosyal Haklar Derneği’nden Akçay Taşçı, İnsan Hakları Derneği’nden Gülseren Yoleri, Asrın Hukuk Bürosu’ndan Özgür Erol katıldı. Dernekleri ve platformaları adına konuşan temsilciler, yarın Hilvan’da görülecek duruşmaya çağrı yaptı.

Suruç İçin Adalet Platformu adına ortak açıklamayı yapan Gökhan Soysal, Suruç Katliamı’nın 4. yılını, katilam ana davasının da 10 duruşmasını geride bıraktıklarını anımsatarak, “20 hukuk örgütünün çağrıcısı olduğu, binin üzerinde meslektaşımızın imzasıyla kurduğumuz platformumuz tüm zorluklarına karşın adalet mücadelesini diğer özneleriyle birlikte iğneyle kuyu kazarcasına katliam faillerinin yargılanması için mücadele etmeye devam ediyor. Bir yandan devlet bağlantılı tüm katliamlarda olduğu gibi cezasızlık politikası devam ederken bir yandan da adalet arayanlar baskılarla sindirilmeye çalışılıyor. Suruç katliamında yaralananlar, yakınlarını kaybedenler, gözaltı ve tutuklanma saldırılarına maruz kalırken, platformumuz üyesi aynı zamanda Suruç ve Ankara katliamlarının hem tanığı hem avukatı olan meslektaşımız Can Tombul’un da bir yıldır tutukluluğu devam ediyor. Suruç’ta ve tüm IŞİD katliamlarında adalet sağlanana kadar sorumlu olan herkes yargılanana kadar faillerin peşini bırakmayacağımızı bu vesile ile bir kez daha yineliyoruz.”

İlgili Haberler