Suruç Katliamı anmasında 106 gözaltı

Suruç Katliamı'nın 7. yılında Kadıköy'de hayatını kaybedenleri anmak isteyen vatandaşlara polis izin vermedi. Valiliğin açıklamasına göre 106 kişi gözaltına alındı.

Suruç Katliamı'nın 7. yılında hayatını kaybeden 33 kişiyi anmak için vatandaşlar Kadıköy'de bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında adalet talep edildi. Daha sonra yürüyüşe geçmek isteyen vatandaşlara polis izin vermedi.

Polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınan yurttaşların sayısının 106 olduğu öğrenildi. Valilik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar doğrultusunda, akşam saatlerinde Kadıköy ilçemiz Halitağa Caddesi ve çevresindeki sokaklarda toplanan bazı şahıslar tarafından, sloganlar eşliğinde yürüyüş yapılmak istenmiştir.

'Kamu düzeninin korunması amacıyla yasaklandı'

Yapılan çağrılar üzerine; Kadıköy Kaymakamlığınca 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca, ilçede huzur ve güvenliğin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlükleri ile kamu düzeninin korunması amacıyla eylemin yasaklamasına karar verilmiştir.

'Kadıköy kaymakamlığı kararı'

Toplanan şahıslara güvenlik görevlilerimizce Kadıköy Kaymakamlığı kararı bildirilerek, izinsiz yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşün sona erdirilmesi yönünde defaten uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara aldırış etmeyerek güvenlik görevlilerine mukavemette bulunan gruba müdahale edilmiş ve 106 kişi gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır."