Kahramanmaraş'ta 3 dakika arayla 2 deprem: Prof. Dr. Ahmet Ercan süre vererek uyardı

Kahramanmaraş'ta 3 dakika arayla 2 deprem: Prof. Dr. Ahmet Ercan süre vererek uyardı
Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 3 dakika arayla 5.3 ve 4 büyüklüğünde 2 deprem meydana geldi. Peş peşe depremlerin ardından bölgede, saha tarama çalışmaları başlatıldı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, son depremlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Son dakika haberi...

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre, merkez üssü Göksun olan ilk deprem, saat 12.20'de yaşandı. 12.9 kilometre derinlikte gerçekleşen depremin büyüklüğü 5.3 olarak kaydedildi.

Göksun merkezli ikinci deprem de 3 dakika sonra gerçekleşti. 4 büyüklüğünde meydana gelen ikinci depremin, 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Tedirginlik yaratan depremlerin ardından, bölgede saha tarama çalışmaları başlatıldı.

AFAD Başkanı Yunus Sezer de Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Kahramanmaraş ilimizin Göksun ilçesinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki artçı deprem sonrasında, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım" dedi.

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde saat 08.45'te de 4.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan süre vererek uyardı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, son depremlerle ilgili Twitter hesabından uyardı. Depremlerin süreceğini dile getiren Ercan'ın uyarıları şöyle:

"GÖKSUN-KAHRAMANMARAŞ’ta M5,3 orta büyüklükte bir deprem oldu,4 sn sürdü.Yıkım gücü yapılar yaralı olduğundan 6 olarak gerçekleşti.Göksun,6 Şubat’tan beri bir türlü dinginleşmemişti.Şimdi artçılarını en çok M4,3 olarak göreceğiz. Ne yazık ki artçı depremler ilk 4 ay yoğun sürecek.

Göksun-Kahramanmaraş yönüne doğru, depremcikler dizilmektedir. Buna koşut olarak Saimbeyli, Türkoğlu’na doğru depremcik dizilimi de ilgi çekmektedir. Ne var ki, Kadirli, İmamoğlu, Kozan, Adana’ya doğru olan Savrun kolu dingin görülüyor."

Kaynak:DHA

Etiketler :