Skandal Ezan Açıklamasıyla Gündem Olan Sevan Nişanyan'a Suç Duyurusu

Skandal Ezan Açıklamasıyla Gündem Olan Sevan Nişanyan'a Suç Duyurusu
Gazeteci Sevan Nişanyan, hoparlörlerle okunan ezanların 'taciz' olduğunu öne sürerek "Türkiye'de yaşamanın en korkunç boyutlarından birisidir bu, bangır bangır bağıran, hayvan gibi bağıran ezancılar." demişti. Ezan eleştirisiyle büyük tepki alan Nişanyan hakkında Diyanet İşleri tarafından suç duyurusu yapıldı.

Gazeteci Sevan Nişanyan hassas değerlerle ilgili skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

5 vakit ezan okunmasını taciz olarak nitelendiren Nişanyan "Bağıra bağıra hoparlörlerde okunan ezan kadar iğrenç bir saldırı yani bir tecavüz , bir tacizi bayağı böyle insanın mahrem yerlerine el atılması düzeyinde bir saldırı daha bilmiyorum ben" ifadelerini kullandı. Nişanyan'ın yaptığı bu açıklama sosyal medyada büyük bir infiale neden oldu, çok tepki çekti.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı, ezan ve müezzinlerle ilgili beyanları nedeniyle yazar ve dilbilimci Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, Nişanyan'ın ezan ve müezzinlerle ilgili sözlerine yer verildi. Ezanın, İslam medeniyetinin simgesi ve ortak dili olduğu belirtilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

"Sevan Nişanyan'ın sözleriyle İslam'ın şiarı ezan aşağılanmış, bütün Müslümanların dini değerlerine saldırılmış ve hakaret edilmiş, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek gibi bir görev kanunla kendisine tevdi edilen başkanlığımız ve personeli rencide edilmiştir.

Şüphelinin söylemleriyle, saygı sınırları aşılarak Türk milletinin inanç ve manevi değerlerine düşmanca bir tavırla adeta kin ve nefret kusulmuş, mukaddesatımıza dil uzatılmış, insan onur ve şerefi hiçe sayılarak toplumda ayrıştırmaya ve gerginliğe yol açılacak şekilde halkın büyük bir çoğunluğu tahrik edilmiş ve aşağılanmıştır."

Kaynak:AA